Како се гаје црвене калифорнијске глисте

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Пре пет година на гајење ових глиста одлучио се Горан Тасић из Корбевца. У наредном периоду усавршио је производњу органског ђубрива, и савладао све изазове тог дуготрајног поступка. Поделио је са нама искуство, да глисте поседују задивљујућу моћ репродукције, те већ након 90 дана достижу полну зрелост, и започињу парење. Излегање је из јаја.

Легло као стандард подразумева запремину од 100 x 200 x 25 цм подлоге, и хране са око 100.000 комада зрелих глиста, подмладака и јаја. У таквом леглу има око 25000 полно зрелих глиста, а осталочини подмладак, јер одрасле глисте лоше подносе ако су саме и препоручљиво их је издвојено држати тек када су сортиране за продају. Такво стандардно легло зрело је да сваких 90 дана буде дељено у нова легла или да сваких 30 дана из легла буду сакупљени примерци комерцијалне величине.


Кренуо је са неколико легала, данас има капацитет 50 легала у три бокса. Каже да се матична легла глисти насељавају, да процес траје годину дана, глисте се хране сваких недељу до две, са дебљином стајњака од 5 до 10 центиметара. Након годину дана се одвајају глисте и добија се производ готов који је у основи ђубриво. Свака глиста у просеку свакодневно може појести око један грам стајњака, колика је и њена тежина. Хранећи се штетним гљивицама и бактеријама, прерађују их те се тако смањује могућ-
ност обољења биљака.
“Половину стајњака који она пробавља, пола користи за властите потребе, док осталих пола је готов производ. Од кубика стајњака можемо на крају добити пола кубика готовог производа”, истиче Тасић.
Хумус глистењак припада скупини органских ђубрива и веома је значајан јер уравнотежује исхрану биљака, подстиче раст, повећава отпорност на сушу, појачава боје и утиче на величине цветова, а убрзава и клијање семена те стасање расада.
Употреба овакве врсте ђубрива је примењена у свим гранама пољопривреде, од ратарства, виноградарства, воћарства, повртарства. Сама примена у воћарству је таква да се код садње воћака користи литар до пет ђубрива. У повртаркој производњи примена искористивости је доста велика, код парадајза, паприке и осталих култура, док је нашао и одличну примену и код ратарских кутура –пшенице, кукуруза, ражи, овса, хелде, и он је на неки начин као ђубриво концентрован и доста се велике површине могу с њим нађубрити”.
Само ђубриво има 60 до 70% хумусности па његова дуготрајна употреба побољшава земљиште за узгој пољопривредних култура. Поставља се што ближе корену биљке, затим га је потребно затрпати земљом и обилно залити. Код претераног третмана хумусом не постоји опасност да ће биљке бити спаљене као код прекомерне количине минералног или стајског ђубрива. Једно легло броји око 100 хиљада јединки и заузима два кубна метра. Ове глисте имају и могућност брзог размножавања.
“За три месеца, у идеалним условима имају способност дуплирати свој капацитет. Неки од услова које треба омогућити је влага, оптимални пХ око 7.2, температуре исто негде од 18 до 24. То су неки услови који су њима најбољи, неке ствари се могу регулисати, неке не, тако да у неким тим оптималним условима то су неке могућности производње”.
Стајско ђубриво које се користи у производњи глистењака не сме бити свеже и мора проћи фазу ферментације. У самој производњи неки од квалитетнијих стајњака су коњски и зечји.
Исто тако не би требао бити престар јер глисте бирају у самој производњи који им је бољи, најчешће се користи крављи стајњак будући да је најдоступнији и има га у највећој количини.
Током зиме глисте су цело време активне. Пре хладног периода- наноси се већа количина хране, а на њу се додаје свежи стајњак који се у зимском периоду на неки начин загрева и једноставно загрева комплетно легло тако да они у зимском периоду у умањеном темпу и даље раде и даље обрађују тај стајњак.


Најчешће грешке у узгоју глиста је затрпавање легла са храном и водом, не узимајући у обзир да глисте морају дисати. Глисте дишу целим својим телом и за то им је потребан ваздух. Ако им онемогућимо приступ ваздуху додавањем нових количина хране, а која није уситњена, онда долази до анаеробизације – недостатка кисеоника, те глисте угину – или им је њихов развој онемогућен.
Глистењак је најздравија основа за производњу квалитетне, органске и еколошке хране без обзира на начин и време примене, биљке из њега усвајају корисне састојке.

domacinskakuca.rs /

Како се гаје црвене калифорнијске глисте

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nove tehnologije i novi načini korišćenja raspoloživih resursa postali su svakodnevica. Postojeći načini proizvodnje i korišćenja osnovnih sredstava više nisu dovoljni da bi se zadovoljile potrebe kada je u pitanju poljoprivreda, pa se moraju iznalaziti novi sistemi i nove tehnologije.

Za razliku od velikih farmi, na malim porodičnim farmama retko se primenjuju pojedine mere, kao što su: ujednačavanje legala, veštačko osemenjavanje, ishrana isključivo gotovom peletiranom hranom, prihvat jednodnevnog legla itd.

Штетна је гусеница. Пупољци и лишће су изгрижени а касније је лишће изгрижено све до нерава.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета