Agroinfo predstavlja: Da li ste ikada čuli za ovakav način prečišćavanja vode?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Nove tehnologije i novi načini korišćenja raspoloživih resursa postali su svakodnevica. Postojeći načini proizvodnje i korišćenja osnovnih sredstava više nisu dovoljni da bi se zadovoljile potrebe kada je u pitanju poljoprivreda, pa se moraju iznalaziti novi sistemi i nove tehnologije.

Voda je, kao što svi znamo, resurs koji se mnogo troši. Preduzeća koja troše mnogo vode poput mlekara, vinarija i kanalizacionih pogona - velike količine otpadnih voda su nusproizvod. Da bi se ovakvi problem predupredili, čileanska kompanija BioFiltro koristi jednostavne organizme poput crva koji su u stanju da za kratko vreme prečiste velike količine vode.

Crveni crvi  i određene vrste glista uklanjaju do 99 procenata zagađivača otpadnih voda u četiri sata u ‘BIDA’ sistemu. BioFiltrov sistem BIDA je zatvoreni sistem za biološku obradu otpadnih voda. Proces podrazumeva da gliste i bakterije mogu ukloniti do 99 procenata biološke potražnje za kiseonikom i ukupnim suspendovanim čvrstim supstancama, kao i 70-90 procenata azota, ulja i masti za četiri sata.

Neki proizvođači vina iz SAD su koristili ovu tehnologiju za prečišćavanje otpadnih voda i uspeli su da ostvare uštedu energije do 85% u odnosu na sadašnje tehnologije prečišćavanja otpadnih voda.

Zbog čega su crvi tako dobri i efikasni u prečišćavanju otpadnih voda?

Crvi (gliste) ciljaju čvrste materije (TSS) i razgrađuju ovaj otpad u svojim stomacima. Njihovi izmet (odlivi crva) bogati su mikrobnom aktivnošću. Ova bakterija je aerobna i potreban joj je vazduh da bi funkcionisala, a bujne gliste stvaraju vazdušne kanale kroz naš sistem, dovodeći tako vazduh do ovih sićušnih vojnika i stvarajući optimalno okruženje za život. Ovaj simbiotski odnos između crva i bakterija je ono što pokreće naše sisteme, jer bakterije ciljaju otpadne vode, crvi ciljaju čvrste materije i azot. Na kraju, ovaj ‘BIDA’ sistem pretvara otpadne vode u sredstvo za višekratnu upotrebu, a zagađivače u hranljivo đubrivo na licu mesta.

Može li se ovako filtrirana voda piti?

Ovakva voda se ne može piti. U svetu otpadnih voda postoje tri pojma -  primarna, sekundarna i tercijarna filtracija. Naši sistemi kao samostalni pružaju sekundarnu filtraciju. Voda iz sekundarne filtracije može se ponovo koristiti za određene poljoprivredne svrhe, ali ne i za ljudsku upotrebu. Voda za ljudsku upotrebu mora imati tercijarnu filtraciju, što je proces dezinfekcije.

Ovakav sistem se pokazao kao vrlo efikasan kada je u pitanju prečišćavanje otpadnih voda i njihovo korišćenje u poljoprivredne svrhe. Osim toga, sistem podrazumeva značajnu uštedu energije što je još jedan od uslova održive poljoprivrede i proizvodnje uopšte.

Agroinfo.rs/ecowatch.com

Agroinfo predstavlja: Da li ste ikada čuli za ovakav način prečišćavanja vode?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kompanija MeliBio koju su 2020. godine osnovali preduzetnik iz Srbije Darko Mandić i dr Aron Šaler razvila je tehnologiju koja podrazumeva proizvodnju pravog meda bez pčela sa ciljem spasavanja velikog broja domaćih i diviljih vrsta ovih insekata.

Dronovi su u poljoprivredi postali veoma česta pojava i kod nas i u svetu, a najnovija idejna rešenja će vas zaista oduševiti.

Još jedna aplikacija koja će u značajnoj meri pomoći poljoprivrednicima i unaprediti poljoprivrednu proizvodnju je patentirana u Škotskoj.

Pčele su izvanredna. One oprašuju useve, prave ukusan med, a nova istraživanja i tehnologije pokazuju da će one u budućnosti moći da se koriste u znatno složenijim procesima.

Precizna poljoprivreda (PP) odnosno satelitska poljoprivreda ili specifično upravljanje usevima je koncept upravljanja u poljoprivredi na osnovu posmatranja, merenja i reagovanja na spoljašnje i unutrašnje varijacije useva.

Штетна је гусеница. Пупољци и лишће су изгрижени а касније је лишће изгрижено све до нерава.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета