Кокосова влакна задржавају влагу и хране биљку - одлична за узгој поврћа и воћа

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Због своје компактности и прозрачности омогућују добро задржавање влаге, а истовремено и добру дренажу, што је одлично решење за равнотежу влаге у башти.

Кокосова влакна добијају се из унутрашње љуске плода као природни нуспроизвод у обради кокоса. Груба, јача влакна већ се годинама користе у изради канапа, грађевинских елемената и мадраца, а она нежнија су задњих година постала права револуција у баштованству.
У производњи супстрата за хидропонску производњу присутно је и мешање кокосових влакана с различитим материјалима, а најчешће су то нека органска ђубрива.

Најбољи еколошки избор за ваш врт
Овај производ је 100 одсто еколошки што заправо највише и привлачи пољопривреднике, али и остале купце. Због своје компактности и прозрачности омогућују добро задржавање влаге, а истовремено и добру дренажу, што је одлично решење за равнотежу влаге у башти. Посебно су погодна у високим гредицама јер због своје прозрачности омогућавају брже загревање, а тиме и веће приносе већ у рано пролеће. Има неутралну киселост (пХ 5,0-6,5), идеалну за већину биљака, а у свом саставу садржи калијум и фосфор, што је нужно за младе биљке.
Због тога што се продају потпуно сува и у стиснутом стању не садрже тешке метале и организме који су одговорни за развој болести и инфекција, а често се употребљавају и као заштитни покривач за спречавање раста корова у врту.

Употреба влакана у пољопривреди
Најчешће се пуне у вреће у којима су влакна дехидрирана и цеђена у блокове који су лагани за манипулацију и транспорт. Могу бити у облику брикета или таблета, различитих величина. Када их залијете, њихова се величина може повећати до пет пута и тако задржати 50 одсто више влаге од тресета или компоста.

У пољопривреди се користе у различите сврхе:

За узгој семена поврћа
Најчешће се користе нешто мање таблете јер оне убрзавају клијање и боље развијање корена. Пре саме примене, таблете је потребно опрати јер садржи морску со која се користила у процесу производње. Таблета се ставља у посуду која је намењена за садницу, залије водом собне температуре и причека пар минута док не набубри, а када набубри остатак воде се баца. Треба имати на уму да посуда мора бити пуно већа јер се након влажења таблета повећава.
У таблети се пробуши мала рупа, стави једно до два семена, а код биљака које се нешто теже примају можете ставити и више. Након тога се посуда с таблетом прекива фолијом, а пошто овај супстрат садржи све елементе у траговима, биљку није потребно додатно прихрањивати. Узгајене саднице пресађују се у земљу заједно с таблетом која ће се након неког времена отопити.
За парадајз, краставце и тиквице овакав узгој је одличан јер таблете не садрже патогене микроорганизме.

За узгој садница воћа
Ако ће се садница засадити у посуду, у њу је потребно ставити кокосов блок и залити га водом. Након одређеног времена блок ће набубрити и ширити се. Вишак воде исипајте, а блок искидајте на ситне комадиће, што сличније земљи. На крају се у њега посади садница.

Захваљујући влакнима кокоса, садница ће расти пуно брже него на обичној земљи и дати веће приносе. За још бољи учинак може се додати хумусна земља или органског ђубрива.

Уколико садницу садите директно у земљу поступак је исти само што пре садње, земљу обогатите кокосовим блоковима - навлаженим и искиданим као код садње у посуди.

Хидропонски узгој јагода
Последњих десетак година у овој се врсти производње све чешће користе кокосова влакна, а с обзиром на велике количине које остају неискориштене при добијању кокосовог млека, уља или других прехрамбених производа.

У производњи јагода користе се кокосова влакна нешто финије обраде у односу на неке друге културе, најчешће се пуне у вреће беле боје са 10 - 12 рупа по метру дужном. Вреће се увозе потпуно дехидриране и цеђене у блокове који су лагани за манипулацију и транспорт. Слажу се у висеће канале или на неку другу врсту арматуре која олакшава и убрзава све агротехничке захвате. Пре садње потребно их је натопити и испирати неколико дана како би се биљци омогућили оптимални услови за раст и развој.

Доста често у хортикултури, али и у уређивању врта и рибњака користи се кокосова подлога или простирка, која је пуно јефтинија од минералне вуне.

 

 Izvor:agroklub.rs

Кокосова влакна задржавају влагу и хране биљку - одлична за узгој поврћа и воћа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedna od prvih delatnosti kojom je čovek počeo da se bavi je poljoprivredna proizvodnja.

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета