Матица директно контролише понашање пчела

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сви пчелари знају колики је значај матице за једно пчелиње друштво. Међутим, оно што чини ствари занимљивим јесте чињеница да пчелиње матице својим феромоном директно контролишу пчеле, али и њихово понашање и учење.

У склопу истраживања процеса учења, научници са Универзитета Отаго на Новом Зеланду открили су да пчелиње матице својим феромоном директно контролишу пчеле и њихово понашање и учење. Ово истраживање може имати значајне позитивне импликације на практично пчеларство, али и на проучавање процеса учења уопште.

Професор Алисон Мерцер и др Кајле Бегс открили су да феромон матице, односно његова специфична компонента - алкохол хомованилил (ХВА), активира само један од три допаминска рецептора пчеле. На тај начин мења допаминску „сигнализацију“ у мозгу и понашање младих пчела.
Један од ефеката ХВА компоненте феромона је да обуздава способност пчела да ускладиште у свом мозгу информацију о непријатном искуству, и самим тим, да предвиде могућу штету.

Зашто матица то ради?

Њен феромон има непријатне ефекте, нарушава моторну активност и блокира могућност пчела да носе јаја. Иако младе пчеле заборављају како их матица својим феромоном контролише, оне је и даље толеришу, чувају и тако обезбеђују опстанак и будућност пћелињег друштва.

Еволуција је практично „опремила“ матицу феромоном који даје овакве ефекте, да би блокирала учење о понашању. Сходно еволуционим законима може се претпоставити да је код једне пчеле некада давно дошло до појаве ове хемикалије, и да је тог тренутка почело лагано окупљање пчела и развијање свих особина пчелињег друштва какве данас познајемо. Та заједница пчела је очигледно била довољно прилагодљива да је преживела милионе година и достигла својеврсно савршенство.

 Izvor: agromedija.rs

Матица директно контролише понашање пчела

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета