Пчеларство може бити јако исплативо

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Породица Стевић из Ниша ове године почиње да се бави пчеларством, а на то су се, како кажу, првенствено одлучили због тога што њихова деца обожавају како мед, тако и остале пчелиње производе. Уз овај хоби, план им је за почетак да мед производе само за себе, а касније да можда и зарађују од тога.

„То су неки планови, али видећемо како ће све да се развија. Пчеларење није лако, то смо закључили изучавајући литературу о томе, али и у разговору са пријатељима који се тиме већ баве. Ми смо на њиховим кошницама учили неке основне ствари, надамо се да ћемо се уклопити у све то и да ћемо касније и повећати број кошница. Почињемо са пет кошница пре багремове паше, која је најиздашнија. Она би требало да подстакне пчелиња друштва да се роје, па да их касније пребацимо у друге кошнице. То је природно размножавање, којим планирамо да добијемо још две до три кошнице, затим да купимо још неке и да дођемо до бројке од петнаестак“, каже Сања, која ће првенствено бити задужена за бригу о пчелама, уз подршку и помоћ супруга Владе.

Претходна година је била јако лоша, искусни пчелари кажу да не памте гору у последњих 50 и више. То што почињу одмах након такве године Стевиће не плаши, јер су, како кажу, природни услови нешто што је променљиво и на шта не могу да утичу, али се надају да ће ове године бити много боље.

С друге стране, Ненад Милојковић из Ниша већ је 12 година активно у пчеларству, озбиљно се тиме бави, а како је тренутно без посла, то је његовој породици и значајан извор прихода. Поред меда, ваде и продају и полен, пергу, прополис, матични млеч, а праве и мешавине пчелињих производа са различитим лековитим биљкама.

„Пчеларством сам почео да се бавим уз таста, који је дуго у тој причи. За разлику од њега, који се тиме бавио традиционално и само због меда, ми се трудимо да од пчеле узмемо све што може да пружи. Једина ствар коју још увек не радимо, а у плану нам је, јесте да вадимо и пчелињи отров. То је врло скуп пчелињи производ који откупљују фармацеутске индустрије, али за то треба доста кошница, времена и знања да би се он сакупио“, објашњава Милојковић и додаје да им је тренутни план да, као чланови Савеза пчеларских организација Србије, уђу у пројекат „Река меда“, преко кога би по теглама и загарантованим квалитетом били препознатљиви на нашем тржишту.

У данашње време, каже наш саговорник, када је много меда сумњивог квалитета на тржишту, јако је битно да купци знају да је мед који купују заиста мед, а Милојковићи све своје производе које продају дају на анализу Институту за јавно здравље. Они за сада имају око 60 кошница, али им је у плану проширење стада, чим се за то стекну услови.

„Имамо два пчелињака, један је према Церју, у насељу Папрат, и он је фиксни. Други је на почетку Заплања, њега селимо до Власине. Када је први багрем, спустимо се до Грејача, негде у Заплању будемо када је други багрем, а ако буде добра година и буде трећег багрема, тада будемо или испред Црне Траве или на Власини“, објашњава овај искусни пчелар и додаје да је прошла лоша година и те како утицала на друштва и да се види разлика између оних која су сељена и оних која су прехрањивана на сирупу, односно на шећеру.

Према речима Милојковића, од пчеларства може да се живи уз довољан број кошница, али и уз велики труд и рад, јер је пчеларство, како каже, класична пољопривреда, па о пчелама мора много да се зна и да се са њима ради стално.

Да је прошла година била јако лоша у целој земљи, а самим тим и на територији Нишавског округа, потврђују и из Пољопривредне саветодавне и стручне службе у Нишу.

„Због лоших временских услова у пролећном развоју пчелињих заједница, као и у самом периоду цветања главне пчеларске паше, односно багремове паше, дошло је до великих проблема који су се огледали у малој или готово никаквој производњи меда, са малим залихама хране“, каже Иван Рангелов, саветник у Пољопривредној саветодавној и стручној служби у Нишу.

„Као последица свега тога јавило се масовно угинуће пчелињих заједница и то углавном код пчелара који се тиме баве само из хобија, јер нису благовремено реаговали, док је код озбиљних пчелара угинуће било мање. Један од пресудних узрока овакве појаве је било и лоше и неблаговремено третирање против пчелињег крпеља, који су у комбинацији са разним вирусима и гљивицама довели до губитка пчелињих друштава до 60-70% на неким подручјима Нишавског округа. Пчелари морају знати да превентивне мере борбе против пчелињих крпеља почињу сада, а завршавају се пред зиму“, објашњава Рангелов.

Према његовим речима, у циљу смањења ризика пољопривредне производње пчелињих производа, па и меда, препоручује се да се пчелари не ослањају само на пашу из природе, већ би било идеално садити и сејати медоносно биље, у циљу сигурнијег приноса пчелињих производа, али и одржања и повећања плодности земљишта. Тако се може посејати фацелија, која по приносу може бити пандам багрему, затим жути звездан, есперзета и слично.

 Agromedia.rs

Пчеларство може бити јако исплативо

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Цветови багрема најјаче луче нектар на дневној температури од 20 до 25°Ц, са оптималном влажношћу ваздуха и тла, када је време без ветра, уз јутарњу росу и температуру изнад 16 °Ц.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета