ПРОЦВЕТАО БАГРЕМ У АВГУСТУ: Како ова чињеница утиче на пчеларство и која су очекивања када је реч о једном од најквалитетнијих медова?

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Цветови багрема најјаче луче нектар на дневној температури од 20 до 25°Ц, са оптималном влажношћу ваздуха и тла, када је време без ветра, уз јутарњу росу и температуру изнад 16 °Ц.

У зависности од положаја и временских прилика, састава земљишта и осунчаности, багрем обично цвета најраније крајем априла, а најкасније у мају. Међутим, ове године забележено је још једно цветање багрема, и то у августу.

Багрем цвета при температури од 20 до 25 степени, при оптималној влажности тла, што може бити и разлог поновног цветања багрема у августу. Наиме, после обилних киша у јулу, коначно су стигли топлији дани у августу, али без несносних врућина и летње жеге, која је уобичејане за ово доба године.

Поново цветање багрема у августу посебно је обрадовао пчеларе који ће после три пролећне паше, имати прилику за још једну испашу пчела и производњу изузетно цењеног и траженог багремовог меда.

Цветање и медење багрема

Багрем је листопадно дрво пореклом из Северне Америке. Може да достигне висину до 25 метара, а пречник стабла је највише 50 сантиметара. Младе гране су са оштро зашиљеним трновима, који штите пупољке, а листови су непарно перасти, састављени од девет до 21 елиптичног листића. Цветови су бели, јаког али пријатног мириса и сакупљени су по 15 до 20 цветова у лепе висеће, гроздасте, растресите цвасти.

У зависности од климатских услова и надморске висине цветање багрема обично траје око месец дана, па пчелари багрем најчешће користе за три паше. Цветови багрема најјаче луче нектар на дневној температури од 20 до 25°Ц, са оптималном влажношћу ваздуха и тла, када је време без ветра, уз јутарњу росу и температуру изнад 16 °Ц.

Дневни уноси на оваквој паши могу да буду до 15 кг нектара, а укупан принос са једне паше и 70 кг нектара по кошници. Принос меда са једног хектара може да буде до 1.000 кг.

Додуше, ови подаци важе за пролећно цветање багрема, док је сада ситуација вероватно нешто другачија.

На једној локацији цветање багрема, односно лучење нектара, обично траје до 14 дана. Лучење нектара је најинтензивније од трећег до десетог дана цветања. Занимљиво је да у нижим пределима, с плоднијим земљиштем, багрем раније цвета и лучи много више нектара, него у брдско-планинским областима. Такође, старија и усамљенија стабла издашније луче нектар, него млада у густим багрењацима.

Принос зависи од старости стабала

Принос багрема зависи и од старости засада. Ако је старост стабала више од 30 година, принос по хектару знатно опада и у 36. години износи 192 кг меда по хектару. Најбољи и најквалитетнији меди добија се од стабала старости 15 година, када пчеле могу да произведу и до 420 кг меда по хектару багрема.

Багремов мед је одличног квалитета, лаког и врло пријатног мириса и укуса, па га највише воле деца. Спада у ред најцењенијих медова. Скоро је безбојан, кристално провидан и тешко се кристалише. Понекад је потребно да прође и више година да би се „ушећерио“ багремов мед.

Ново цветање багрема у августу, добро ће доћи српским пчеларима, јер су овог лета муку мучили са испашом пчела, због обилних киша које су „испрале“ полен и нектар из биљака. Стабилизација времена и више сунчаних дана, доноси додатно време за још по неку испашу, пре него што крајем лета и почетком јесени, започну припрему својих кошница и пчела за предстојећу зимску сезону.

 

Агроинфо/ Агропрес / од 08.08.2018.

ПРОЦВЕТАО БАГРЕМ У АВГУСТУ: Како ова чињеница утиче на пчеларство и која су очекивања када је реч о једном од најквалитетнијих медова?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Иако је забрањена употреба три инсектицида за које се сматра да су опасни за пчеле, сумња се да их ратари и даље купују на црном тржишту и примењују. Пчелари окупљени у СПОС решени су да стану на пут оваквој пракси

Последњих дана поједини стручњаци и пчелари говоре о поморима пчела апокалиптичних размера. Други умањују значај већ постојећих угинућа. Чињеница је да високе температуре не одговарају пчелама, па проблем треба решавати на основу аргумената. У оваквим „чудним“ годинама потрошња током јануара се може повећати на 4 до 5 кг па и више по пчелињој заједници.

Више од хиљаду пчела страдало је на пољима сунцокрета широм Србије.

Породица Стевић из Ниша ове године почиње да се бави пчеларством, а на то су се, како кажу, првенствено одлучили због тога што њихова деца обожавају како мед, тако и остале пчелиње производе. Уз овај хоби, план им је за почетак да мед производе само за себе, а касније да можда и зарађују од тога.

Топљење воска је посао који пчелари углавном нерадо раде. За то се обично користе уређаји с врелом водом или воденом паром, али је током летњих месеци много лакше за то искористити Сунчеву топлоту. Тако можете да без трошења енергије и много времена, само помоћу Сунца можете истопите восак.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета