U borbi protiv nestajanja pčela nađeno rešenje u veštačkoj oplodnji

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Pčelinjak “Dve pčele” u gradu Iloilo je mali urbani pčelinjak sa oko 16 košnica. Osim što je pčelar, njegov vlasnik, Vilfrido vodi i laboratoriju za veštačko osemenjavanje evropskih pčela.

On se upustio u ovaj proces upustio oko 2018. godine nakon što je naišao na poteškoće u sticanju matica za svoje kolonije nakon što je uvoz Apis mellifera (evropska medonosna pčela) privremeno zaustavljen pre nekoliko godina.

“Veštačka oplodnja je proces koji se mora izvesti pod mikroskopom, jer su pčele toliko male da nam je potreban mikroskop da bismo videli reproduktivni sistem matice”, kaže on.

Matici se ubrizgava sperma izvađena iz muških pčela, poznatih i kao trutovi. Matice su plodni slojevi koji dnevno proizvode oko 1.500 jaja tokom sezone protoka meda.

Prema Vilfridu, veštački osemenjene pčele jednako su plodne, ako ne i bolje od prirodno parenih matica. Objašnjava da, dok se prirodno parene matice pare sa osam do 20 trutova tokom leta, „u veštačkoj oplodnji ono što osemenjujemo je izmerena količina koja je ekvivalentna maksimumu koji matica može da uzgaja“.

To može značiti da matica može biti napunjena sa više sperme nego što bi mogla dobiti da je prirodno parena.

Dokaz je u polaganju

Trenutno na Filipinima nema sertifikata za ovaj proces, mada se u drugim zemljama sertifikat može izdati nakon što prođete obuku. „Prava potvrda je ako ste stvorili maticu koja polaže jaja“, kaže Vilfrid. „Ono što mi radimo je umesto sertifikata, mi im samo pokazujemo rezultate. Kada kupe matice i polože dobra jaja, to je više nego dovoljno da kupci budu zadovoljni. “

Njegova klijentela uključuje pčelare iz svih krajeva Negrosa. Njegov brat, koji ga je uveo u pčelarstvo i veštačku oplodnju, upravlja maticama širom zemlje.

Svetski problem

Postoji globalna zabrinutost zbog smanjenja broja pčela širom sveta. Još uvek niko nije odredio konkretan uzrok, mada sumnjivi uzroci uključuju zagađenje, pesticide i gubitak staništa i područja za ishranu.

Pčele su sastavni deo oprašivanja koje je potrebno biljkama da se razmnožavaju. Bez njih bi poljoprivredna industrija, a da ne govorimo o čitavim ekosistemima, bila teško oštećena.

Držanje pčela i podsticanje njihove reprodukcije, osim što donosi zaradu za pčelara, takođe pomaže u povećanju populacije pčela širom sveta.

Agroinfo.rs/agriculture.com.ph

U borbi protiv nestajanja pčela nađeno rešenje u veštačkoj oplodnji

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Srbiji je u toku masovno uginuće pčela, do sada je stradalo više od 50 odsto društava, a uzrok je, verovatno, prošlogodišnja suša i nedostatak polena zbog čega su loše hranjene tokom perioda odgajanja „zimskih“ pčela, rekao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.

Izveštaji o masovnom uginuću pčela i praznim košnicama stižu iz skoro svih krajeva Srbije. Pomor je ponegde i sto odsto

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета