Употреба меда у исхрани деце веома важна

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Када је реч о исхрани деце, мед је свакако незаменљива намирница. Садржи шећере, витамине, минерале и делује позитивно на апетит код малишана. Стручњаци истичу да је мед толико битан за исхрану деце, да их треба навикавати на њега још док су у мајчином стомаку.

Мед деци треба "давати" док су још у мајчином стомаку (интраутерино). Преко крвотока мајке беба ће осетити благодети меда, а трудница ће лакше и здравије поднети трудноћу. Труднице које редовно конзумирају мед немају проблема са анемијом, боље спавају, имају мање проблема са мучнином и отпорнији је организам на инфекције.

Због могућности појаве алергије, препоручује се велика опрезност при увођењу меда у јеловник одојчади из породица са алименталним алергијама. Постоје два става када бебе треба да козумирају мед. Једни кажу тек након шест месеци старости, а други тек после годину дана.
Нутриционисти за употребу меда у исхрани одојчади кажу да мед не изазива ацидозу, брзо се ресорбује у танком цреву, спречава алкохолну ферментацију, а његове слободне киселине потпомажу код "усисавања" масноћа.

Додавање меда у дечију исхрану помаже бржем коришћењу калцијума. Опште гледано мед је за децу идеална слатка храна, будући да се лако вари и да је сладак, а мали је број деце која га не прихватају.

Велики значај меда за нормалан развој дечијег организма утврђен је како емпиријским, тако и научно-експерименталним путем. Савремене хемијске и биолошке анализе меда показују да повољна комбинација хранљивих материја у њему не оптерећује и на ангажује пробавни систем дечијег организма додатном прерадом. За децу мед представља готову храну која се у потпуности искоришћава у организму и укључује у животне функције деце.
Мед је неопходан сваког дана у исхрани деце свих узраста, долесцената, студената и научних радника, спортиста, трудница и дојиља, старијих лица, физичких рандика и људима који су свакодневно изложени стресу. Клинички је потврђено биостимулативно и регенеришуће својство меда код већине наведених категорија, као и безболни и брз пролазак кроз климактеријум и стање стреса.

Дневна количина меда зависи од укупног енергетског уноса. Препорука је да мед буде заступљен у исхрани са 5 одсто у укупном дневном енергетском уносу.

 

 

Употреба меда у исхрани деце веома важна

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета