Цвекла, производња и берба

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Цвекла је биљка која поправља здравље и снага је за тело. Богата је минералима, угљеним хидратима, мастима, беланчевинама, витамином Б12.

Користимо је нарендану у салатама, киселимо је или цедимо за припрему сокова.
Уколико имате простора у свом врту определите део површина за узгој цвекле, као главног или накнадног усева.

Производња цвекле

Цвекла је веома стара повртарска култура, али се одувек сматра и значајном лековитом биљком.
Због релативно кратке вегетације може се производити као главни или као накнадни други усев.
Код нас је много масовнија производња цвекле као другог усева.
За производњу цвекле земљиште треба да је добро обрађено на дубину око 20-30 цм и добро припремљено са обезбеденом мрвичастом структуром.
Цвеклу не треба ђубрити стајњаком него само минералним ђубривима. Ђубри се са око 500 кг комплексног ђубрива формулације 15:15:15.

За летњу потрошњу цвекла се сеје почев од половине марта па до краја маја.
За јесењу и зимску потрошњу и за прерађивачку индустрију цвекла се сеје у јуну или почетком јула.
За рану производњу цвекла се може производити преко расада, при чему се расад производи у топлим лејама или у другим врстама заштићеног простора.
За летњу потрошњу цвеклу треба сејати у више сетвених рокова да би се обезбедило сукцесивно пристизање и снабдевање тржишта младом и квалитетном цвеклом.
Цвекла се на малим површинама у баштенској производњи сеје у редове на размак 30-40 цм, а на већим површинама сеје се машински са размаком измеду редова 50-60 цм.

Сетва се често обавља у четворо или петоредне траке где је размак измеду трака 60 цм, а измеду редова у траци 30-40 цм.
Сетва се обавља на дубину 2-3 цм.
За 1 ха потребно је 5-6 кг фино дорађеног семена.У свету, а нарочито у САД па и код нас, постоје покушаји да се цвекла сеје веома густо како би се добили веома ситни коренови пречника 2-5 цм у циљу добијања мини цвекле и као такви цели коренови се маринирају.

Након ницања у редовној производњи, цвеклу треба проредивати на размак 6-10 цм биљка од биљке. Проредивање је нужно извести јер се за сетву обично користе клубад из којих ниче више биљака.
После проредивања врши се медуредна култивација, наводњавање, заштита од штеточина и болести.
Сузбијање корова у цвекли врши употребом хербицида који се користе и у шећерној репи.
Цвеклу нападају исте болести и штеточине као и шећерну репу, па је и заштита од болести и штеточина слична.
Као накнадни или други усев цвекле се гаји после убирања грашка, салате, раног купуса, јечма па и пшенице. При овој производњи углавном се постиже бољи квалитет цвекле него при пролетној производњи.

Производња цвекле као другог усева може се обезбедити само у условима наводњавања.

Берба цвекле

Берба цвекле при летњој производњи почиње кад достиже пречник 4-5 цм.
Берба у овој производњи обавља се сукцесивно при чему се прво беру најразвијеније биљк,е а слабије се остављају да нарасту и тако редом.

Младе цвекле се чупају и чисте од оштећеног лишћа и земље и везују у везе по 4-6 комада и износе на тржиште.
Касни усеви се убирају пре наступања јачих мразева јер корен измрзава на температури од -20 ºЦ до -30 ºЦ.
Након вадења острањују се листови и коренови се чувају у посебним складиштима, подрумима или траповима.

Принос цвекле који се постиже је око 20-30 т/ха.
Слично цвекли производи се и ротква.

Izvor: agromedija.rs

Цвекла, производња и берба

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na nadmorskoj visini većoj od 1.000 metara, na planinskom visu, uz pašnjake i njive smestili se se i zasadi od pola hektara na kojoj Aleksandar Krstić gaji cveklu i to na organski način. Ovu biljku zbog velikog sadržaja vitamina i minerala nazivaju još i kraljicom među povrćem, ali uprskos njenim brojnim blagodetima ovaj domaćin iz sela Vraneša jedan je od retkih proizvođača cvekle u Srbiji.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Hemoglobin je vrlo važan protein koji služi za prenos kiseonika u organizmu. Ukoliko je nizak može doći do anemije. Ovaj vitaminski napitak je idealan za ovakve probleme, a može se koristiti i preventivno.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета