Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Кикирики ( Arachis hypogea L. ) је једногодишња биљка занимљива по томе што попут кромпира, плодове развија под земљом. Нарасте од 30 до 50 цм. Иако би га многи сврстали у орашасте плодове, ботанички, кикирики припада породици махунарки заједно с грашком, сочивом, пасуљем и другим.

Још једна занимљивост је и та да се цветови биљке развијају изнад земље, а затим се због своје тежине савијају према земљи и улазе у њу где се развијају и сазревају махуне кикирикија. Светлосмеђа љуска с усправним линијама садржи два или три зрна кикирикија. Свако оталасно зрно састоји се од две половине које су прекривене црвено-смеђом танком кожицом. С обзиром на количину беланчевина и масти, кикирики се прерађује и у маслац, уље, брашно и пахуљице.

Агроеколошки услови за гајење кикирикија

Температура, светлост и вода
Кикирикију одговарају топла, сунчана поднебља с умереном количином падавина. За клијање је потребна температура од 21 °Ц. Да би кикирики добро успевао, потребно му је обиље светлости и топлоте. Ако му се осим тога осигура довољно висока влажност ваздуха, израсће у врло лепу, бујну биљку. Такве идеалне услове за раст осигурава гајење у клијалишту, али ће успешно расти и на неком заштићеном месту на отвореноме. Оплођени цветови савијају цветне дршке према земљишту и увлаче се у земљу где се из њих развијају плодови.

Земљиште

Кикирики тражи растресито, добро уситњено и плодно земљиште. Ова биљка не подноси сувише влажна, збијена и кисела земљишта, већ му одговарају она добро пропустљива с нормалним садржајем креча. Воли сунчане и топле положаје.

Агротехника за гајење кикирикија

Најбоље предкултуре су му окопавине (поврће, шећерна репа, кукуруз). Земљиште за сетву припрема се у јесен, тако што се оре на дубини 30 - 35 цм и издрља (на мањој површини). У пролеће се земљиште иситни и поравна култивирањем. Сеје се крајем априла или почетком маја, када се земљиште загреје изнад 12 °Ц. Сеје се широкоредно, на међуредном размаку 70 - 80 цм, а у реду на размаку око 10 цм или по четири семена у кућице на размаку од 30 цм. Дубине сетве је од 6 – 8 цм. За сетву је потребно 60 - 70 кг/ха чистог семена.

Нега усева

Нега кикирикија обухвата култивирање, огртање, прихрањивање и наводњавање. Култивира се три пута. Први пут недељу дана по ницању, а други и трећи пут у току вегетације, у размаку од по 15 дана. За време другог и трећег култивирања кикирики се огрће растреситом земљом у којој ће се на дугим растућим тучковима жутих цветова формирати ваљкасте израслине 'гинофори', из којих настају плодови (махуне). Кикирики се прихрањује фосфорним и калијумовим ђубривима или пепелом од дрвета. Усев се наводњава током јула и августа.

Садња кикирикија

Велике семенке кикирикија појединачно се саде у тресетне лончиће испуњене песковитим супстратом и покривају слојем земље дебљине прста. Најлакше ће проклијати у гријаном клијалишту. Младим биљчицама одржавати умјерену влажност, а веће биљке заливати тек када се земља добро осуши. Између два заливања попрсспрати биљку млаком водом. Прихрањују се само старије биљке, након што су се добро закорениле. Будући да је кикирики једногодишња биљка у правилу га се не треба пресађивати. Само младе биљчице пресадити једном у веће цветне лонце.

Берба кикирикија

Од сетве до убирања плодова може проћи 4 до 5 месеци, зависно од сорте кикирикија и временских прилика. Код бербе се мора ископати читава биљка. Потребно је окренути је наглачке и оставити да се просуши како ускладиштени плодови касније не би трунули. Данас многи узгајивачи користе савремене пољопривредне машине које не само да ископају биљку него одмах и отресу с ње земљу као и је окрену наглавачке. Просечни принос је око 100 махуна по кућици или око 3 000 кг/ха. Плодови кикирикија ваде се пре јесењих мразева, по сувом и сунчаном времену. Зрелост кикирикија, тј. време вађења, познаје се по лишћу које добије жућкасту боју. То је најчешће око 10. октобра.

Складиштење кикирикија

Кикирики се може купити у ринфузи или се пакује у пластичној прозирној амбалажи, у љусци или ољуштен, граматуре од 200 - 250 г. Ако га купујете у ринфузи, свакако обратите пажњу да је кикирики покривен заштитном фолијом или у одговарајућим посудама с поклопцем и да дуго не стоји. Уопштено, без обзира на начин продаје, проверите да на љускама нема знакова влаге или оштећења од инсеката. Ако је могуће, кикирики помиришите како бисте се уверили да није ужегао или устајао.

Неољуштени кикирики чувајте на хладном, сувом и тамном месту. Његову трајност можете повећати на девет месеци уколико га чувате у фрижидеру. Очишћена зрна кикирикија држите у добро затвореној посуди у фрижидеру или замрзивачу јер излагање топлоти, влази или осветљену може довести до ужеглости зрна. Чувајте их у фрижидеру око три месеца, а у замрзивачу до шест месеци. Пре спремања немојте их уситнити, већ то учините непосредно пре конзумације или употребе у припреми јела.

Izvor:agroklub.rs

Кикирики

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Stigla nova zdrava zanimacija koja će zameniti klasičan čips, a jednostavna je za pripremu.

Japanci uživaju dok im pod nepcima krcka prženo javorovo lišće, umesto čipsa i drugih nezdravih grickalica.

Srbija je izuzetno plodna, a nisu retki slučajevi koji pokazuju da kod nas mogu uspevati i kulture koje nisu strogo specifične za ovo podneblje.

Niža carinska stopa na uvoz kikirikija je rezultat uspešno realizovane inicijative koju su Privredna komora Srbije i njene članice iz konditorske industrije uputile nadležnim ministarstvima poljoprivrede i finansija.

Ovim tekstom ćemo probati da vam pomognemo da uspešno kultivirate biljku kikirikija u svojoj bašti. Većini je to omiljena grickalica tako da ćete to činiti na radost cele porodice. Osim što je ukusan za jelo, kikiriki je izuzetno zdrav i bogat esencijalnim nutrijentima (proteinima, kvalitetnim mastima, mineralima i vitaminima).

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета