Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Томатило потиче из Мексика и Гватемале, а у Латинској Америци је и данас једна од основних повртница и неизоставни састојак многих мексичких јела.

 Код нас је још увек мање позната биљка, премда успева и у нашем поднебљу и узгаја се на исти начин као и парадајз.

Тражи топао, сунчан до полусеновит положај, заштићен од јаког ветра. Земљиште треба да је плодно, дубоко и растресито, влажно и добро пропусно. Размножава се семеном у марту или почетком априла. Могу се купити и готове саднице.

Семе посејати у сандучиће, прекрити 1 cm дебелим слојем земље и добро залити. Покрити пластичним или стакленим поклопцем како би се убрзало клијање. Када клијанци развију прве праве листове, слабије биљчице уклонити, а јаче пресадити у засебне посудице. Држати на светлом и умерено топлом месту, најбоље на прозорској дасци, како се саднице не би превише издужиле. Младе биљке пресадити на отворено у мају, када прође опасност од касних мразева и земља се загреје. Посадити на размак од 80 cm. Биљка није самооплодна па за опрашивање и заметање плодова треба посадити барем две биљке. Цвета током целог лета.

Томатило може расти и без потпорног штапа јер углавном нарасте до 60-70 cm. Међутим, потпорањ је ипак потребан због бујног раста у ширину односно привезивања разгранате стабљике. За разлику од парадајза, заперке томатилу не уклањати јер се на њима развијају цветови и плодови. Биљку редовно заливати, нарочито лети. Земља мора стално бити влажна, али не мокра јер у мокром тлу долази до трулежи цвета и пуцања плодова. Сваких 10-15 дана дохранити течним ђубривом за парадајз.

Препоручује се тло око биљака покрити пластичном фолијом или сламом да плодови који су јако ниско не дођу у додир са тлом. Томатилло је отпорна биљка коју ретко нападају болести и штеточине.

 Берба почиње у августу и траје до касне јесени. Плодове брати када дозре и постану сјајножуте, жутозелене, црвене или љубичасте боје, зависно од сорте, а мехураста чашка се распукне и постане папирната. Једна биљка може дати и преко 100 плодова.

Томатило се не може дуго чувати. Умотани у новински папир, плодови се могу чувати на хладном месту или у фрижидеру до 2 недеље. Томатило се може замрзнути, али пре замрзавања га треба огулити и прокувати 5 минута у кипућој води.

Izvor:zdravasrbija.com

TОМАТИЛО

Komentari

We then hypothesized that COPS5 regulated the protein stability of NCoR through COP9 mediated regulation ubiquitination proteasomal activity priligy buy online usa

Any relationship between how you feel and a change in treatment or how you otherwise feel physically how much nolvadex for pct

ivermectin for goats Korean J Physiol Pharmacol

Katzenellenbogen JA, Senderoff SG, McElvany KD, O Brien HA Jr, Welch MJ lasix for cats

ivermectin vs stromectol Down modulation of SURVIVIN, HIF 1О±, HO 1 and NRF 2 decreases hCG induced chemo resistance

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Na području naše zemlje trenutno je u toku proizvodnja rasada paradajza, krastavaca, kupusnjača, paprike i drugog povrća.

Saznaće te ali i naučiti nešto novo i zanimljivo o biljkama koje verovatno niste znali...

Pašteta od povrća, posebno ako je sami pravite, sjajan je izbor za zdrav početak dana i prvi jutarnji obrok.

Deficit folne kiseline je obično posledica nedovoljnih količina u ishrani, posebno u trudnoći i kod hroničnih bolesti. Dnevne potrebe kod žena iznose do 400 mikorgrama, dok su u trudnoći su 2-3 puta veće.

Važan vitamin C krije se i u nekim drugima namirnicama i to u mnogo većim količinama nego što biste očekivali, a u tome prednjače dve.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета