Uzgoj CVEKLE: Ispratite ove savete i imaćete najbolje cvekle do sada

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Ove godine i svih narednih možete da imate u bašti najbolju cveklu, ukoliko sledite ove jednostavne savete za njen uzgoj.

Cvekla je možda skromna, ali je veoma moćna. Prepuna je vlakana, kalijuma, folne kiseline i mangana. Ona je bila osnovna biljna kultura još pre Rimskog carstva, iako je cvekla koju danas poznajemo razvijena tek u 15. veku.

Kao i nekoliko drugih popularnih baštenskih kultura, uključujući šargarepu i blitvu i cvekla je dvogodišnja biljka. U prvoj godini rezultat su lišće i debeli, mesnati koren, ali biljke ne daju cvet i ne stvaraju seme do druge godine – ako prežive zimu.

Cvekla je otporna na hladnoću i vrućinu, što je čini savršenom kulturom kako za nove, tako i za dugogodišnje povrtare i baštovane.

Ispratite ove savete i zaista ćete moći da imate najbolje cvekle do sada.

Saveti za uzgoj cvekle

  • Jako je važno da svake godine ispitate sastav zemljišta, odnosno kojih hranljivih materija ima u tlu i koja je pH vrednost tla. Cvekla preferira između 6,0 i 6,8 pH. Ukoliko nedostaje fosfor u zemlji, možete dodati kameni fosfor ili đubrivo sa više fosfora gde je posađena cvekla.
  • Okopajte baštensko tlo i dodajte organsko đubrivo (ako nedostaje fosfor, taman dodajte đubrivo sa više fosfora). Cvekla obožava rastresito tlo, što će omogućiti da se razvija koren dobre veličine.
  • Cveklu uvek sadite na osunčanom mestu, iako će tolerisati popodnevnu hladovinu kada su leta veoma topla, daće koren manje veličine.
  • Najbolje je cveklu sejati na svake dve nedelje do leta. Tako ćete imati kontinuiran prinos.
  • Održavajte zemlju vlažnom dok cvekla ne proklija. Ako ste kupili sadnice, bitno je da pitate rasadnik da li su sadnice kaljene.
  • Ako ste seme cvekle sejali direktno u zemlju, neophodno je prorediti male sadnice da bi se napravilo dovoljno mesta za svaki koren. To je zato što je većina semena cvekle višeklijavo, odnosno iz jednog semena sadrži više zametaka, ne samo jedan. To znači da će iz svakog zasađenog semena da nikne više biljaka, te je proređivanje apsolutno neophodno. Cvekle proređujte kada su visoke oko 1-2 cm, na razdaljinu od 10-15cm.
  • Odmah nakon proređivanja malčirajte slamom ili senom ili usitnjenim lišćem kako biste smanjili potrebu za zalivanje. Malč će zadržavati vlagu u zemlji.
  • Mlada cvekla može da se bere kada koren dosegne širinu 2-12 cm.
  • Za dugotrajno čuvanje spakujte neopranu cveklu u kantu ili kacu koju ćete napuniti peskom. Smestite to u hladan podrum. Ukoliko je u podrumu hladno, ali ispod tačke smrzavanja, cvekla će da traje mesecima.
  • Ukoliko se pojave štetočine, poput lisnih minera, prekrijte cvekle sa agro-tekstilom. Kad se to postavi, odrasle jedinke lisnih minera ne mogu da pristupe biljkama kako bi položili jaja na lišće cvekle.
  • Cvekli i ostalim korenskim kultura je potrebna velika količina fosfora da bi razvili lep koren. Budući da dostupnost ove hranljive materije zavisi od pH vrednosti zemlje, još jednom naglašavamo, jako je važno da pH tla bude između 6,0 i 6,8. Ovo je jedan od najcenjenijih saveta za uzgajanje cvekle za baštovane, jer se pH tla prečesto zanemaruje.

Mlade listove biljke možete da uberete i koristite sveže za salate. Zrele korene cvekle možete kuvati na pari, dinstanti, itd.

Kada prikupite cveklu, nemojte je prati. Odrežite lišće, ali tako da ostavite par centimetara stabljike. Ako je tako stavite u plastičnu kesu u frižider – duže će da vam traje.

Nemojte se bojati da sadite različite sorte cvekle, različitih boja. Svaka od njih daje našem telu različite hranljive materije.

 Agroinfo.rs

Uzgoj CVEKLE: Ispratite ove savete i imaćete najbolje cvekle do sada

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na nadmorskoj visini većoj od 1.000 metara, na planinskom visu, uz pašnjake i njive smestili se se i zasadi od pola hektara na kojoj Aleksandar Krstić gaji cveklu i to na organski način. Ovu biljku zbog velikog sadržaja vitamina i minerala nazivaju još i kraljicom među povrćem, ali uprskos njenim brojnim blagodetima ovaj domaćin iz sela Vraneša jedan je od retkih proizvođača cvekle u Srbiji.

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Hemoglobin je vrlo važan protein koji služi za prenos kiseonika u organizmu. Ukoliko je nizak može doći do anemije. Ovaj vitaminski napitak je idealan za ovakve probleme, a može se koristiti i preventivno.

Na području naše zemlje trenutno je u toku proizvodnja rasada paradajza, krastavaca, kupusnjača, paprike i drugog povrća.

Saznaće te ali i naučiti nešto novo i zanimljivo o biljkama koje verovatno niste znali...

Pašteta od povrća, posebno ako je sami pravite, sjajan je izbor za zdrav početak dana i prvi jutarnji obrok.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета