ЈЕЧАМ (ХОРДЕУМ ВУЛГАРЕ Л.)

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Значај јечма произлази из његове разноврсне употребе. Јечам служи као људска храна на северу и у планинским рејонима. Хлеб од јечма је лошег квалитета јер је сладуњавог укуса, лошег мириса, брзо се суши, не нараста, пуца, нема шупљика, тешко је сварљив и надима стомак. Зато се ретко користи за справљање хлеба, али се доста троши у ољуштеном облику као каша и гершла.

Највећи значај му је у производњи слада за пиво, виски, вотку итд. Поред тога, сладни сируп се користи у пекарству, посластичарству, текстилној и фармацеутској индустрији, у производњи сладног млека, алкохола, сирћетне киселине, квасца. Од ољуштеног зрна јечма, производи се гриз, јечмене пахуљице и сурогат кафе (дивка). За исхрану стоке користи се још као концентрована или кабаста сточна храна (зелена биљка), у силажи и као суви или влажни пиварски троп. Гаји се у врло различитим еколошким условима захваљујући постојању јарих и озимих сората.

Ботаничка Класификација
Јечам спада у ред Поалес, породицу, Поацеае, подпородицу Пооидеае, род Хордеум.
Према томе, сви сада гајени јечмови припдадају вишередним и дворедним, који се међусобно лако разликују пошто имају различити број класића на коленцима вретена класа. Дворедни јечмови имају симетричан распоред зрна у класу, а вишередни симетричан и асиметричан у односу 40:60%.
Каректеристични су голи јечмови (нудум), који се гаје у средњој Азији и слуţе за људску исхрану (гершла). У све три подврсте сусреће се тзв. фурцатум облик јечма, који уместо осја има лопатичасте израштаје, обично три, и зато носе назив трифурцатум. Ови облици дају мале приносе па нису интересантни за производњу. Сусрећу се јечмови црне боје (нигрум) који су у неким рејонима јако распрострањени. Најраспрострањенији су са жути јечмови и имају више варијетета.

Морфолошке Особине Јечма
Корен јечма је најлсабије развије од свих стрних ţита. Зрно јечма клија са 4-8 примарних коренчића, зависно од услова под којима је формирано зрно. Крупније зрно даје већи број коренчића.

Стабло је у односу на друга права жита мање отпорно на полегање (осим патуљастих сорти). Боја стабла у току вегетације је зелена, или са љубичастом нијансом због антоцијана. У пуној зрелости, стабло је сламнато-жуто, а код неких сората антоцијан прелази у ружичасту нијансу.
Листови су после ницања широки, сивкасте, сивкасотзелене или пепељасте боје (због присуства воштане превлаке). Вишередни јечмови имају шире а дворедни уже листове. У рукавцу, лигула (језичак) је кратка или средње дуга, а аурицуле (рошчићи) су најразвијенији у односу на остала стрна жита, и имају облик полумесеца и укрштају се.
Цват – на коленцима класног вретена налазе се три једноставна класка. Код вишередног јечма сва три класа су развијена и плодна, док су код дворедног два крајња класића редукована, само је средњи развијен и плодан. У основи свега налазе се три плеве (глумае).
Зрно (плод) је широко заобљено с леђне стране. Има браздицу, али нема брадицу. Облик зрна је ромбоидан, издужен или елиптичан. Зрно двредног јечма је симетрично и уједначено, а код вишередног зрна из средњих класића су симетрична и крупнија од зрна од бочних класића, која су ситнија асиметрична и при основи угнута. Анатомска грађа зрна је слична као код свих стрних жита.

Биолошке Особине Јечма
Наведено је у претходном тексту да постоје три еколошка типа јечма, северни, средњи и јуţни. Сваки од њих се доликује својим биолошким особинама у захтевима према климатским факторима и условима гајења. Постоје озиме и јаре форме. Озимост код јечма није тако јако израţена као код пшенице и ражи, мада постоје сорте озимог јечма која се по озимости може изједначити са пшеницом. И код јечма постоје типичне јаре, прелазне и озиме форме, премда апсолуто озимих форми нема. Најдужи стадијум јаровизације износи 34-45 дана.
Јечам има бржи пораст од пшенице, шири лист и већу лисну површину али је коренов систем слабије развијен. Боље се бокори од пшенице. Етапе органогенезе су сличне као код пшенице. Самооплодна је биљка, а опрашивање се врши у затвореном цвету. Осипања нема, сем код презрелих усева или ако је класно вретено ломљиво, тада долази до губитака.
Северни тип јечма и јаре форме одликују се кратком вегетацијом 60-70-110 дана. Немају велике захтеве према топлоти, али у фази цветања страдају на -1,5 °Ц. Садрже мање протеина, а више скроба зато се првенствено употребљавају за производњу пива и људску исхрану а делом и за исхрану стоке. Овај тип јечма има велике захтеве према влази, не подноси сушу и високе температуре.
Средњи или средњеевропски тип јечма обухвата већину квалитетних сорти пиварског јечма селекционисаних у условима средње Европе. За овај тип јечма најпогоднија је умерено топла клима, без наглих колебања и са равномерним распоредом падавина. Најбољи рејони за производњу пиварског јечма су они у којима је вегетациона сезона кратка са кишовитим летима. То су планинска подручја у нас.

Јужни тип јечма се одликује по томе што може да издржи ниске температуре и сушу боље од средњевропског. Овај тип је мање осетљив на високе температуре, сушу и “топлотни удар”.

Izvor: agronomija.rs

ЈЕЧАМ (ХОРДЕУМ ВУЛГАРЕ Л.)

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pivo je jedno od najpopularnijih pića na svetu. U zavisnosti od vrste, sarži različite koncentracije alkohola, a u sebi sadrži i dosta vitamina B, pa je i zdravo ako se konzumira u ograničenim količinama. U nastavku teksta vam predstavljamo veoma zanimljive činjenice o ovom piću koje verovatno niste znali.

Prvi ugovor za ječam rod 2021. godine, pad cena primarnih poljoprivrednih proizvoda kukuruza i soje, obeležili su ovu nedelju na Produktnoj berzi. Ukupan promet preko “Produktne berze” je iznosio 3.610 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 115.993.500,00 dinara.

Uravnotežena ishrana svakog zeca zasniva se na biljnoj hrani. Ove životinje su potpuno biljojedi, pa stoga ne tolerišu nikakve kardinalne promene u snabdevanju hranom.

Republički zavod za statistiku objavio je da je u Srbiji Srbiji u 2020. godini u jesenjoj setvi zasejano je 780.554 hektara, što, u odnosu na konačne rezultate jesenje setve u 2019. godini, predstavlja povećanje od 1,8%.

Rast cena primarnih poljoprivrednih proizvoda kukuruza i soje obeležilo je proteklu nedelju na Produktnoj berzi. Kraj godine donosi smanjenu aktivnost robno-berzanskih učesnika na tržištu. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 1.248 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 40.392.110,00 dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета