Здравље у једном клипу: Због чега кукуруз треба чешће користити у исхрани

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Мирис кукуруза, печеног или куваног је један од сигурних знакова да се лето завршава а почиње јесен. Иако људи воле ову сезонску намирницу превасходно због укуса, кукуруз је богат хранљивим материјама и влакнима.

Кукуруз је једна од најстаријих биљних култура које људи гаје. Истраживачи су кукуруз донели у Европу у петнестом веку из Јужне Америке, и од тада заузима значајан удео у пољопривредној производњи. Жетва почиње крајем августа, и може потрајати до октобра, све у зависности од сорте која се гаји. Иако постоје бројне сорте и хибриди за које важе подаци које ћемо представити, овде ћемо највише помињати оне најзаступљеније у људској исхрани - шећерац и кокичар.

Богат витаминима, минералима, влакнима и још по нечим
Као и друге врсте житарица, кукуруз је богат угљеним хидратима, пре свега скробом, али и другим врстама шећера. У зависности од сорте кукуруза, варира однос скроба и других шећера. Кукуруз шећерац има нижи удео скроба, а већи удео шећера, пре свега сахарозе. Ово не треба да брине оне који морају да воде рачуна о уносу шећера јер је кукуруз храна са ниским гликемијским индексом.

Кукуруз кокичар је богат важним минералима као што су манган, магнезијум, бакар, фосфор, калијум и цинк. Ови минерали су значајни за раст, правилан рад и развој телесних ткива, као и правилан рад жлезда и ензима. За разлику од кокичара, шећерац је богатији витаминима и то витаминима Б3, Б5, Б6 и Б9. Витамин Б9, познат и као фолна киселина, од великог је значаја у трудноћи.
Кукуруз, нарочито кокичар, изузетно је богат извор влакана, пре свега хемицелулозом, целулозом и лигнином. Само 100 грама кокица задовољава између 40 и 65% препорученог дневног уноса влакана.

Антиоксиданти су такође присутни у плоду кукуруза и то ферулинска киселина, антоцијанини, фитинска киселина, лутеин и зеаксантин. Нека истраживања су показала да шећерац када се скува има више антиоксиданата него сиров.

Због великог богатства хранљивима материјама, редован унос кукуруза помаже у превенцији болести очију, дигестивног тракта, анемије и хипертензије.

Izvor: agromedia.rs

Здравље у једном клипу: Због чега кукуруз треба чешће користити у исхрани

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pre okopavanja kukuruza i pasulja moralo se obaviti neke predradnje kako bi alatke za takve radnje nilo u potpunosti spremno.

Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.

Ministar trgovine Srbije Tomislav Momirović izjavio je danas da građani po pitanju prehrambene bezbednosti mogu da budu spokojni, jer je Vlada Srbije kroz robne rezerve obezbedila dovoljno osnovnih životnih namirnica, precizirajući da se u skladištima nalazi na stotine hiljada tona pšenice i kukuruza, više od 11.000 tona šećera, 11.000 tona soli i 11.000 litara ulja.

Dve nedelje pred kraj kalendarske godine na robno berzanskom tržištu beleži se povećan obim prometa. Svi primarni poljoprivredni proizvodi nastavili su negativan cenovni trend iz prethodne nedelje.

U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета