Elektroribolov: Zakonski dozvoljen ribolov u izuzetnim prilikama

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ribolov je aktivnost lova riba, gde se riba može loviti na razne načine...

Ribolov je stara i široko rasprostranjena aktivnost sa raznim tehnikama i tradicijama, ali i primenom modernih tehnoloških pomagala. Od pomagala kao što su razne vrste štapova, udica, mašinice,varalice koriste se i otrovi, eksplozivi i električna struja. Jedino ovaj poslednji način spada u izuzetnim prilikama u zakonski dozvoljen ribolov. Ostali navedeni načini ribolova su najstrože zabranjeni i koriste ih isključivo krivolovci ili ribokradice.

Elektroribolov, sprovodi se u otvorenim i zatvorenim ribolovnim vodama, kao i u ribnjacima. Njegova primena na svim ostalim vodama, sem u ribnjacima, je u vezi sa naučnoistraživačkim radom u ribarstvu.

Elektroribolovom na otvorenim i zatvorenim vodama ne vrši se totalno izlovljavanje prisutnog ribljeg naselja, već samo izlov ribe u ogledne svrhe u količinama dovoljnim za uzorkovanje riba u cilju sprovođenja naučnoistraživačkih radova u ribarstvu. Na ribnjacima se pomoću elektroribolova tera riba u alov i time se poboljšava efekat ovog ribarskog alata.

Princip elektroribolova je u korišćenju agregata za elektroribolov, u vidu veze motor - generator istosmerne struje napona od 150-600 V i jačine od 3-15 A, ili akumulatorskog pogona (za agregate manje snage), kao i impuls generatora za rad na frekvencijama od 20-100 Hz, radi mogućnosti selektivnog ribolova. Preko + i - elektrode (anode i katode), sprovodi se električna struja kroz vodu i u neposrednoj okolini + elektrode prisutna riba se omamljuje i lako vadi iz vode. Za uspešan rad elektroagregata je važna elektroprovodljivost vode, odnosno sadržaj rastvorenih soli u vodi. U vodama sa najmanjim sadržajem rastvornih soli rad agregata je najefikasniji.

Električna struja se koristi i za sprečavanje ulaska riba u vodograđevinske objekte (hidroelektrane i vodovod), korišćenjem tzv. elektrobaraže, koja se zasniva na principima delovanja elektricne struje na ribe, odbijajuci ih da prilaže usisnim cevima.

Izvor:pcelica.co.rs

Elektroribolov: Zakonski dozvoljen ribolov u izuzetnim prilikama

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je Konkurs za dodelu sredstava za podizanje novih ribnjaka i rekonstrukciju postojećih na teritoriji AP Vojvodine za 2022. godinu.

Ne čudi činjenica da je proizvodnja ribe u ovoj godini smanjena u odnosu na prošlu za oko 30 odsto, s obzirom na to da su površine pod ribnjacima sa 12.000-15.000 hektara smanjene na nešto ispod 5.000 hektara.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu raspisao je dva nova konkursa – za razvoj lovstva AP Vojvodine u 2021. godini i za podizanje novih ribnjaka rekonstrukciju postojećih, na području Vojvodine. U okviru konkursa za lovstvo biće dodeljeno 19,6 miliona dinara, a za ribarstvo je opredeljeno 20 miliona dinara. Konkurs za lovstvo otvoren je do 12.7.2021. a konkurs za ribarstvo do 15.9.2021.

Gotovo svi slatkovodni ribnjaci u Srbiji imaju višak ribe jer su izostala okupljanja na slavama, ne rade restorani i smanjena je prodaja tokom posta

Situacija u ribarstvu u Srbiji je jako loša, jer se većina ribnjaka koji su radili u velikim sistemima polako gasi, tako da je prethodnih godina do 3.500 hektara izbačeno iz pogona i smanjuje se proizvodnja, a dodatno ribnjake pritiskaju problemi zbog pandemije koronavirusa, predočava direktor ribnjaka Kapetanski rit kod Kanjiže Krum Anastasov

Kopredsednici Nacionalnog tima za preporod sela Srbije ministar Milan Krkobabić i akademik Dragan Škorić odgovarajući na pitanja zainteresovanih za ulaganje u ribarstvo, a posle konsultacija sa vrhunskim stručnjakom u toj oblasti profesorom Zoranom Markovićem, članom Nacionalnog tima za preporod sela Srbije, poručuju povratnicima da ulaganje u ribarstvo može da bude veoma isplativo.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета