Lipljen jedna od najlepših slatkovodnih riba

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Lipljen (lat. Thymallus thymallus) je slatkovodna riba koja pripada familiji Salmonidae. Živi u čistim slatkovodnim rekama i ubraja se u najelegantnije i najlepše slatkovodne ribe.

Rasprostranjenost

Lipljen nastanjuje srednji deo evroazijskog kontinenta. U Evropi ga ima od Urala na istoku, do Velike Britanije na zapadu. Na severu ga ima na Kaninom i Kolskom poluostrvu i severoistočnim delovima Skandinavije. Južna granica je gornji tok reke Ural, pritoke gornjeg i srednjeg toka reke Kame i Volge i basen gornjeg, srednjeg i donjeg toka Dunava. Najjužniji deo gde ova riba živi, kod nas na Balkanu, je reka Ljuća zajedno sa Plavskim jezerom. U Srbiji se još može naći i u reci Tari, Drini, Ljuči, Ibru.

Izgled

Telo lipljena je izduženo, vitko i prekriveno čvrstom i relativno sitnom krljušti. Na bokovima iza glave ima karakteristične pege crne boje, a sa obe strane tela ima karakteristične crvene prelive. Ove boje su znatno više izražene za vreme mresta. Lipljen ima neobično dugo leđno peraje metalnoplave boje sa 3-4 reda krupnih crvenih i ljubičastih pega. Glava mu je mala sa malim ustima i slabo razvijenim kukastim zubima. Repno peraje je crvenkastobakarno, a masno peraje je sivo sa crvenim prelivom. Retko koje ribe imaju ovako lepa peraja, zato se ova vrsta i ubraja u red najlepših.

Razmnožavanje

Početak mresta lipljena traje otprilike od aprila do sredine maja. U našim rekama se mresti na temperaturi 6-10◦C, a za ove potrebe bira plićake sa šljunkovitim i peščanim dnom. Ako je temperatura previše niska ili područje nema odgovarajuće plodište, lipljen odlazi na mrest u obližnje potoke sa toplijom vodom i pogodnijim tlom. Ovo je karakteristično za jezerske vrste. Plodnost ove vrste nije velika i povećava se sa starošču, a u proseku ženka polaže 3.000-6.000 jajašaca ikre.

Lov lipljena

Lov ove slatkovodne ribe se uglavnom sastoji u mušičarenju, dok je lov samo prirodnim mamcima kažnjiv zakonom i zabranjen kod nas. Posle mresta, lipljen najčešće napada mokre mušice, a kada voda postane toplija, podiže se na površinu i uzima „suve“ mušice. Posebnom veštinom ribolovaca se smatra izbor adekvatnog veštačkog mamca, odnosno veštačke mušice koju će lipjen zagristi. Nema neke preterane razlike u izboru mušice od reke do reke jer se u najvećem broju slučajeva koriste vrlo slične na svim vodama. Najveći uspeh imaju imitacije ose, vodenog cveta, muve, leptira, crnog i ljubičastog mrava koje predstavljaju suve mušice koje plivaju i samo tako mogu da privuku lipljena.

Agroinfo.rs

Lipljen jedna od najlepših slatkovodnih riba

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Uoči Vaskršnjih praznika JVP "Vode Vojvodine" u pojačanim kontrolama ribolovnih voda zaplenile su čak 11 kilometara nelegalno postavljenih mreža.

Pozivaju se svi zainteresovani dobrovoljci koji žele da postanu ribočuvari volonteri i time doprinesu očuvanju ribljeg fonda na našim ribolovnim vodama, da preuzmu Priručnik ribočuvar-volonter koji će služiti za polaganje testa za tu namenu.

Cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u decembru 2021. godine, u odnosu na isti mesec 2020. godine, povećane su za 29,1%, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.

Riba je vrlo zdrava, ali je vreme njenog čuvanja dosta kraće od mesa toplokrvnih životinja. Ovome u značajnoj meri doprinosi velika količina vode u ribi, a u tom mislu je vrlo značajno razlikovati svežu od ribe koja nije pogodna za ishranu.

Cene proizvoda poljoprivrede i ribarstva povećane su u oktobru ove godine za 38,1 odsto u odnosu na isti period lane.

Ne čudi činjenica da je proizvodnja ribe u ovoj godini smanjena u odnosu na prošlu za oko 30 odsto, s obzirom na to da su površine pod ribnjacima sa 12.000-15.000 hektara smanjene na nešto ispod 5.000 hektara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета