Uprkos zabranama, ne jenjava krivolov jesetre

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

WWF-a, svetska organizacije za prirodu, objavila je istraživanje koje po prvi put pruža dokaze o stvarnim razmerama krivolova i ilegalne trgovine mesom i kavijarom divljih jesetri u donjem toku Dunava, koje obuhvata Bugarsku, Rumuniju, Srbiju i Ukrajinu. Ovo je jedno od poslednjih mesta na Zemlji gde kritično ugrožene jesetre mogu da prežive i još uvek se razmnožavaju.

Ilegalni ribolov i trgovina često se navode kao značajne pretnje mnogim populacijama jesetri širom sveta. Međutim, zvanični podaci do sada nisu bili dostupni. Istraživanje WWF-a dokazuje da se ove neodržive aktivnosti odvijaju na regionalnom nivou i u prilično ozbiljnim razmerama. Jedinstvena metodologija istraživanja kombinovala je zvanične podatke o ilegalnim ribolovnim aktivnostima koje su zabeležili nadležni organi, i rezultate opsežnog istraživanja tržišta i forenzičke analize uzoraka mesa i kavijara u periodu između oktobra 2016. i jula 2020. godine.

DNK i izotopsko ispitivanje pokazalo je da od 145 testiranih uzoraka, 19% potiče od jesetri iz divljine, dok se 17 uzoraka kavijara prodavalo bez poštovanja CITES propisa, koji se odnose na obavezno označavanje CITES etiketom, kao i navođenjem ispravne šifre za vrstu i zemlju porekla. Dokazano je i da su dobavljači (prodavci, konobari i drugi) tokom ispitivanja pružali obmanjujuće informacije – u jednom slučaju se pokazalo da je meso koje se prodavalo u akvakulturi u stvari meso divljeg porekla, ili druge vrste poput evropskog soma ili nilskog smuđa. Ovi podaci ukazuju na zabrinjavajuću potražnju potrošača za ilegalnim, divlje ulovljenim jesetarskim proizvodima.

Uzorci su prikupljeni u donjem toku Dunava i u severo-zapadnom regionu Crnog mora, gde populacije jesetri dele zajedničke migratorne rute. U ispitivanju je obuhvaćen čitav trgovinski lanac koji uključuje I razne vrste maloprodaja poput prodavnica i supermarketa, restorana i barova, lokalnih tržišta, objekata za akvakulturu, i ponuda na internet.

Iako su lov i trgovina divljih jesetri u Dunavu bile zabranjene u Bugarskoj, Rumuniji i Ukrajini tokom perioda ispitivanja, dok je u Srbiji postojala zabrana izlova kečige veličine ispod 40 cm do kraja 2018. godine, zabeleženo je 214 slučajeva krivolova što jasno ukazuje na kontinuirano kršenje zakona i propisa koji bi trebalo da štite ove vrste.

U Srbiji je uvedena trajna zabrana ribolova i trgovine kečigom 2019. godine, na inicijativu WWF-a, a izveštaj ukazuje da su krivolov i ilegalna trgovina i dalje faktori koji ugrožavaju opstanak jesetri i ističe hitnu potrebu za jačanjem aktivnosti kako bi se ove pretnje sprečile.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Uprkos zabranama, ne jenjava krivolov jesetre

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Srbija bi ponovo mogla da bude veliki izvoznik kavijara, ocenjuju domaći analitičari, kao pre više decenija kada je u SAD i druge zemlje godišnje izvoženo dve do tri tone ovog specijaliteta po ceni od 900 dolara za kilogram i ostvarivan prihod veći od 2,5 miliona dolara.

Vlada Republike Srbije u aprilu ove godine naložila je nadležnim ministarstvima preduzimanje mera za iskorenjivanje stradanja divljih ptica. Prema podacima, najugroženije vrste su grlice i prepelice.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета