CINK mineral neophodan svim vrstama stoke i živine

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Cink je neophodan za normalnu sintezu proteina i za metabolizam.

Studije su pokazale da je cink bitan za stvaranje maksimalnog imuniteta kod tovnih junadi izloženih stresnim situacijama. Potrebe za cinkom kod normalne junadi se kreću između 20 i 40 ppm u ukupnom obroku. Međutim, ove potrebe se verovatno udvostručavaju u periodu stresa. 

Krave muzare

Smanjena konzumacija hrane je jedna od prvih primetnih pojava kod nedostatka cinka. Grla sporije rastu usled smanjene konzumacije i lošije konverzije hrane. Drugi simptomi izrazitog nedostatka cinka jesu parakeratoza kože (obično najizraženija na nogama, vratu i glavi), gubitak dlake, neuredan izgled, čvrstoća zglobova, škrgutanje zubima, smanjen rast testisa i prekomerno lučenje pljuvačke (hiper salivacija). Procene potreba za cinkom kod krava muzara se kreću oko 40 ppm u obroku.

Jedan od simptoma nedostatka cinka je i smanjena sposobnost da rane normalno zacele. U većini slučajeva, kada se životinji sa nedostatkom cinka daje cink, ona se vrlo brzo oporavi.

Svinje

Simptomi nedostatka cinka su smanjeni apetit i prirast, rane na koži (parakeratoza) koje liče na šugu, proliv, povraćanje i – smrt u ozbiljnijim slučajevima. Kod krmača se javlja smanjen broj prasadi i njihova telesna masa, a kod nerasta – smanjena veličina i razvijenost testisa. 

Cink je takođe značajan za imunitet svinja. Miler izveštava da su svinje sa nedostatkom cinka uginule nakon intraperitonealne injekcije antigena Salmonella pullorum, dok nije bilo smrtnosti kod svinja tretiranih na isti način, koje su hranjene adekvatnom količinom cinka. Svinja koja ima parakeratozu reaguje veoma brzo i dramatično na cink. Apetit brzo raste i dolazi do poboljšanja izgleda kože; takođe, napredovanje u težini je vrlo očigledno i to već u toku prve nedelje. Svinje se brzo oporavljaju od rana na koži i drugih simptoma i mogu se sasvim oporaviti u toku jednog meseca.

Potreba za cinkom kod svinja je oko 50 ppm u hrani. Cink u obrocima sa sojom, makom, sezamom (susamom) i drugim dodacima bogatim biljnim proteinima, teško je dostupan za svinje (takođe i za živinu). Razlog je što su ovi dodaci bogati fitinskom kiselinom koja se kombinuje sa cinkom u cink fitat, a ovaj kompleks je nesvarljiv u crevnom traktu i ne može biti apsorbovan. Posmatranje statusa cinka kod svinja merenjem koncentracije cinka u serumu krvi ili plazme bila je uobičajena praksa u prošlosti.

Ovce

Potreba za cinkom kod ovaca je 20-33 ppm u hrani. Maksimalno tolerantan nivo u hrani je 750 ppm. Višak cinka izaziva nedostatak bakra. Nedostatak cinka kod jagnjadi rezultira gubitkom apetita, smanjenjem rasta, opadanjem vune, oteklinama oko očiju i papaka, povećanom salivacijom, opštom ravnodušnošću, smanjenim rastom testisa i prestankom spermatogeneze. Gubitak apetita je prvi znak nedostatka cinka kod jagnjadi u porastu. 

Rapidno pogoršanje stanja ovaca nakon jagnjenja ukazuje da su rezerve cinka iscrpljene na kraju trudnoće, a marginalni nivoi cinka su možda doprineli uginućima. Nedavno proučavanje je pokazalo da je 7 od 30 ovaca kojima je davana hrana sa niskim nivoom cinka pobacila, reapsorbovala ili ojagnjila mumificiranu i deformisanu jagnjad, da su ostale 23 ovce donele jagnjad koja su bila 20% manja nego ona u kontrolnoj grupi.

Koze

Nedostatak cinka kod koza se manifestuje smanjenim unosom hrane, smanjenjem telesne mase, parakeratozom (nalik šugi), čvrstoćom zglobova, povećanim lučenjem sline, otokom nogu i rožnatih izraslina, malim testisima i niskim libidom.

Nivo od 45 do 75 ppm cinka treba koristiti u kompletnom obroku kôza dok se ne dostigne potreban nivo.

 

Izvor: stocarstvo.com

CINK mineral neophodan svim vrstama stoke i živine

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ljudsko zdravlje u velikoj meri zaviosi od unosa vitamina i minerala, ali jedan mineral posebno pozitivno utiče na zdravlje a to je cink.

Ako ekonomski sagledamo, ishrana ovaca je segment koji pravi i najveće troškove, te mu se mora posvetiti dosta pažnje.

Cink je jedan od vitalnih mikroelemenata potrebnih za normalne metaboličke funkcije. Nedostatak cinka dovodi do zastoja u rastu, malapsorpcije, dijareja, oštećenog imuniteta i promene na koži. Prosečno ljudsko telo sadrži oko 2 g cinka.

Većina vitamina koja nam je potrebna za svakodnevno funkcionisanje se nalazi u hrani koju jedemo. Potpuno je drugačija situacija sa mineralima koji su deficitarni i koje često moramo unositi u vidu suplemenata.

Značajna uloga cinka je u fiziološkim procesima u biljci, gde je ovaj mikroelement neophodan za stvaranje auksina (hormona rasta).

Koncentrati su hraniva sa visokim sadržajem energije i proteina, kao i niskim sadržajem vlakana (celuloze). Energija je obično zastupljena u obliku skroba, šećera i drugih, lako dostupnih ugljenih hidrata, masti i ulja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета