Ево како да спречите проблем грижења репова код свиња

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Грижење репова код свиња је појава коју сваки сточар жели да избегне. Осим што изгледају ружно, ова појава има негативан утицај на њихово здравље, а кроз ране на њиховом репу могу да прођу бактерије које изазивају инфекције.

Та појава, уколико се не спречи на време, може да представља додатни трошак за лечење животиње, а неопходно је и ангажовање веће радне снаге. Овај проблем, према писању сајта Пигпрогресс, може да се реши додавањем већих количина сламе у објекте са свињама. Такође, потребно је увести већи удео свеже непрерађене хране у њихову исхрану.

Додавање сламе показало се најделотворнијим у објектима где је ова мера редовно примењивана. Увођење 8% сирових хранива у дневне оброке такође је дало добре резултате.
На немачкој фарми где је експериментисано са променом режима исхране, свињама су даване сојине љуспице, каша од шећерне репе и овас.

Стручњаци препоручују и да се животињама обезбеди довољно простора. Реп, како се напомиње на том сајту, од велике је важности за здравље свиња, па би свакако требало обратити више пажње на његов изглед. Уколико је увијен, а прасићи га стално померају, то је важан индикатор да су животиње здраве.

Izvor: agromedija.rs

Ево како да спречите проблем грижења репова код свиња

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Zbog visoke cene stočne hrane, odgajivači prasadi u Kikindi obustavljaju proizvodnju, jer ostvaruju gubitke. Kao najveći problem ističe se skupa hrana za životinje, a niska otkupna cena žive vage.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета