Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Četiri dana pre prašenja jasno se uočava nateklo tkivo u predelu vagine. Na dva dana pred prašenje dolazi do ubrzanog nalivanja vimena telesnom tečnošću koje nešto kasnije prelazi u mleko.

 Znatne promene u ponašanju krmača zapažaju se na 24 h pre partusa, pa krmače ispoljavaju veću nervozu, pokušavaju da naprave gnezdo i pojačavju agresivnost time što grizu ogradu i opremu i grebu pod. Na 6 sati  pre partusa iz vimena se lako istiska mleko, a uporedo ligamenti karlice postaju labavi.

Svega pola sata pre porođaja krmača leži na boku,počinju porođajni bolovi a iz vagine počinje da istiše (curi) amnionska tečnost. Normalno prašenje traje 2-3 sata,  ali vreme prašenja varira od 0,5-10 h. Uglavnom traje duže kod starijih krmača u odnosu na prvopraskinje. 

Prašenja nemaju stalno normalan tok,već često mogu biti sa lakšim ili težim komplikacijama.Uglavnom se javljaju sledeće poteškoće: trajanje prašenja produži se na više od 5 sati, prasad se rađaju u intervalu dužem od jednog sata,kontrakcije abdomena ne omogućavaju da se izbaci prase ili posteljica, ne može se utvrditi koje prase je poslednje izbačeno.

Za otežano prašenja postoji niz razloga koji su uzrokovali nastale probleme i to su:
Prase zaglavljeno u porođajnom kanalu; preveliki plodovi; uska karlica; krivine u uteresu pogotovo kod prvopraskinja; lenjost uterusa izraženija kod starijih krmača; muskulatura materice (uterusa) se zamara pa su poslednja prasad koja su po pravilu krupnija u opasnosti od zagušenja; Zid materice (uterusa) zbog pomoži kod predhodnih prašenja; mumuficirana prasad;

Da bi se otklonili problemi u zavisnosti od nastale situacije treba pružiti pravovremenu pomoć prema predviđenom redosledu postupaka: najpre oprati ruke, a potom oprati genitalni ulaz vodom i sapunom; staviti široku rukavicu (širetu) za tu namenu i namazati je gelom; pažljivo staviti ruku u vaginalni otvor; pažljivo dohvatiti glavu praseta , tj .očnu duplju; ako je prase postavljeno unatraške uhvatiti ga za koleni deo ; ako je neophodno vezati prase porožajnom omčom; -pažljivo izvući prase; sa praseta ukloniti fetalne membrane, posušiti ga i postaviti na vime.

IZVOR:domacinskakuca.rs

Otežano prašenje - šta uraditi

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Više udruženja proizvođača mleka iz različitih delova Srbije, zatražilo je od Vlade Srbije, Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoporivredu i ministarke Jelene Tanasković, da hitno usvoje njihove zahteve i preduzmu mere za spasavanje domaćih farmi krava.

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Ministar za brigu o selu u Vladi Republike Srbije Milan Krkobabić najavio je prilikom posete Svilajncu da se radi na novom programu pomoći zadrugama vrednom pola milijarde dinara, koji počinje od jeseni.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета