Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Bez kvalitetnih mikroelemenata u hrani nema ni uspeha u uzgoju. Kuhinjska so je jedan od elemenata neophodnih u ishrani životinja.

Natrijum je veoma rasprostranjen u prirodi, dok se hlor nalazi u zemljinoj kori i to u malim količinama. Kod životinja dolazi do nedostatka hlora i natrijuma, tako da se obrocima ove materije moraju dodavati da bi životinje nesmetano funkcionisale. Osim natrijum i hlora, još jedan neophodan sastojak u ishrani stoke je i kalijum.

Deficit kalijuma se uglavnom ne javlja, jer ovog elementa ima u stočnoj hrani znatno više nego što su potrebe životinja. Sasvim je drugačije sa Na i Cl. Njih po pravilu nema dovoljno u stočnoj hrani i moraju se stalno davati u vidu kuhinjske soli (NaCl).

U organizmu životinja se nalaze u vidu jona. Ekstracelularni su elementi (nalaze se u telesnim tečnostima), a takođe ulaze u sastav mekog tkiva i krvne plazme. Glavna uloga im je u regulisanju osmotskog pritiska, acido-bazne ravnoteže, kao i kontrole vode unutar organizma. Pozitivno utiču na metaboličke i fiziološke osobine organizma. Potrebe za ovim mineralima su veće kod mladih životinja.

Potrebe u natrijumu iznose 0,15-0,20%, a potrebe u hloru su 0,3% obroka. S obzirom na to da stočna hrana ne sadrži natrijum i hlor u ovim koncentracijama, potrebno je dodavanje soli. NaCl se daje u količini do 0,5% obroka za sve domaće životinje, uključujući u tu vrednost i sadržaj NaCl u hrani.

Posebno davanje kuhinjske soli u ishrani stoke predstavlja najstariju praksu korigovanja ishrane deficitarne u natrijumu i hloru. Pored zadovoljavanja fizioloških potreba u Na i Cl, so se danas daje i kao začin tj. u višku iznad fizioloških potreba, jer je poznato da stimuliše salivaciju i aktivnost amilolitičkih enzima. Znači deluje kao stomahikum.

Da bi nedostatak natrijuma i hlora u organizmu prouzrokovao ozbiljnije probleme, potrebno je da se duži period ne unose u organizam. Značajno je to da deficit nije toliko opasan po životinje, ali utiče na produktivne osobine. Najviše su osjetljive visokomliječne krave i ovce.

Nedostatak natrijuma dovodi do grčenja mišića, poremećaja nadražaja, reprodukcije i pada krvnog pritiska. Glavni pokazatelj da je došlo do nedostatka ovih minerala je taj što se životinjama javlja etiopatija- ližu zid, glođu i jedu drvene jasle, ližu zemlu i sl. Kod živine se javlja pad nosivosti, kanibalizam i  čupanje perja.

Da ne bi došlo do nekih od ovih poremećaja koji posle nekog vremena mogu dovesti i do smrti životinje, važno je dodavati so njihovim obrocima.

Agroinfo.rs

Značaj soli u ishrani životinja

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov je počelo 1. februara i trajaće sve do 31. jula 2022. godine.

Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета