Cer drvo: Poreklom iz Evrope i Male Azije

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Cer (lat. Quercus cerris) je vrsta visokog listopadnog drveta iz roda hrastova. Među lokalnim stanovništvom nekada se za ovo drvo može čuti i naziv grm, ali ga ne treba mešati sa hrastom lužnjakom.

Cer je dugovečna vrsta i može doživeti 200 godina. Dostiže visinu od 30-35 m i debljinu debla od 1,3 m. Rano se razvija debela mrtva kora koja je tamnosiva, skoro crna, sa dubokim uzdužnim pukotinama crvenim na dnu i retkim i uskim poprečnim. Mlade grančice maljave, uglaste, zelenkastosive.

Stanište

Cer je rasprostranjen u jugoistočnoj Evropi i zapadnoj Aziji. Raste u listopadnim šumama na suvim, toplim i dubljim zemljištima slabo kisele reakcije, kao i u brežuljkastim predelima. Toleriše sušu i može živeti do 300 godina.

Kod nas se Cer javlja u većem broju kserotermnih i mezotermnih šuma, najčešće u zajednici sa sladunom. Čest je i u izdanačkim šumama istočne Srbije.

Krošnja mu je gusta, tamna, širokočunjastog oblika. Pupoljci su dosta sitni sa brojnim sitnim listićima karakterističnim za cer. Listovi su pojedinačni, naizmenično raspoređeni. Oblik im varira i obično su dugi 8-14 cm i široki do 8 cm, sa 7-8 pari režnjeva celog ili nepravilno nazubljenog oboda. Odrastao list je nežno kožast, s lica sjajan, intenzivne zelene boje, s naličja svetliji i blago maljav. Cer lista nešto kasnije od lužnjaka, krajem aprila i tokom maja.

Cvetovi su jednopolni, muški skupljeni u duge rese, a ženski pojedinačni ili u grupama po 2-5, na kratkim drškama. Cveta istovremeno sa listanjem.

Plod je žir, dug oko 4 cm i širok oko 2 cm, pri vrhu nešto spljošten, površine sitno izbrazdane po dužini. Do 1/3 ili 1/2 pokriven je kupulom. Kupula je pokrivena kožastim stipulama (šubarasta)

Upotreba

Drvo cera je tvrdo i teško se cepa. Srednje je elastično. Manje je trajno i kvalitetno od drveta drugih vrsta hrastova, kitnjaka, lužnjaka i sladuna. Tehnička svojstva cerovine su nepovoljna, pa se upotrebljava u manjoj meri za građenje u vodi, u brodogradnji, za železničke pragove, parkete. Međutim, drvo cera se, zbog velike toplotne moći, posebno ceni kao ogrevno drvo.

Od davnina, žir se koristio u ljudskoj i životinjskoj ishrani. Žir i danas koriste u ishrani pobornici prirodne ishrane, a može se koristiti pečen poput pitomog kestena, kao pire, samleven u brašno kao dodatak hlebu ili pržen i mleven kao zamena za kafu.

Agroinfo.rs

Cer drvo: Poreklom iz Evrope i Male Azije

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zemlje sa brzorastućim privredama imaju takav poljoprivredni sektor, koji predstavlja ogledno dobro za uvođenje inovativnih tehnologija.

Zbog nedostavljanja potrebnih informacija o seči i planu smanjenja, nominacija bukovih šuma Fruške gore za Uneskovu listu svetske baštine nije odobrena. Ovo je još jedan dokaz o prekomernoj seči drveća, kažu iz pokreta Odbranimo šume Fruške gore.

U zaštićenim područjima Kopaonika i Zlatibora više od 22 hektara šume biće posečeno radi izgradnje ili rekonstrukcije ski-staza i ski-liftova.

Šume imaju brojne funkcije, ali tri osnovne, koje najčešće srećemo u zvaničnim šumarskim dokumentima su ekonomska, ekološka i socijalna. U osnovama gazdovanja šumama, ove funkcije se navode upravo ovim redom.

Srbija će dostići evropske standarde u oblasti pošumljavanja za 1.400 godina ukoliko zadrži ovaj tempo, rekli su predstavnici Koalicije 27 koja okuplja organizacije civilnog društva iz oblasti ekologije.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета