Рахитис или енглеска болест код свиња

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Рахитис је болест младих животиња, које још расту. Појављује се као последица неправилног држања и једностране исхране, а нарочито ако храна садржи премало креча, фосфора или Д-витамина, или ако садржи превише калије вих соли.

Често оболе животиње које се хране искључиво кромпиром или отпацима од кромпира или које сувише рано почну да се хране за тов. Свиње које се држе затворене у нечистим, тамним и хладним свињцима оболе много лакше него животиње које се држе у светлим, топлим и сувим просторијама и које имају прилику да се крећу на пољу. Ретко оболе свиње које иду редовно на пашу. Обично се то дешава само на извесним пашама и то обично само за време сушних година.

Знаци болести. Животиње слабије једу, лижу и глођу зидове, врата и друге предмете, пију осоку. После извесног времена почињу да храмљу на једну или на више ногу. Животиње много леже или седе на задњем делу тела. Зглобови, нароцито у доњем делу ногу, отекну, ноге се искриве. Често отекну и кости ребара, лица и доње чељусти. И леђа се који пут искриве. Ако болест дуго траје, животиње малаксавају и коначно угину услед исцрпљености. Неке се опораве, али остану кржљаве и слабо искоришћују храну.

Лечење. Промена хране. Кромпир најбоље не давати уопште за време болести, али зато давати прекрупу од зоби или јечма; легуминозе, обрано млеко, а уз њих рибље брашно или кошчано брашно. Повољно делују дневно 1—2 кашике рибљег уља. У случају потребе, остале лекове прописаће ветеринар.


Предохрана. Препарати креча, рибљег или месног брашна и рибљег уља са храном. Довољно зелене хране. Што више кретања на пољу.

Izvor:seoski poslovi

Рахитис или енглеска болест код свиња

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Zbog visoke cene stočne hrane, odgajivači prasadi u Kikindi obustavljaju proizvodnju, jer ostvaruju gubitke. Kao najveći problem ističe se skupa hrana za životinje, a niska otkupna cena žive vage.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета