11,9 odsto više površina navodnjavamo nego pre godinu dana

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

U 2020.godini navodnjavanjem je ukupno zahvaćeno 69 113 hilj. m3 vode, što je za 2,1% više nego u prethodnoj godini.

Najviše vode crpelo se iz vodotokova − 93,2%, dok su preostale količine zahvaćene iz podzemnih voda, jezera, akumulacija i iz vodovodne mreže, navodi se iz Republičkog zavoda za statistiku.

Najzastupljeniji tip navodnjavanja bio je orošavanjem. Od ukupne navodnjavane površine, orošavanjem se navodnjavalo 92,5% površine, kapanjem 7,3% površine, a površinski se navodnjavalo svega 0,2% površine.

Tokom 2020. godine u Republici Srbiji navodnjavano je 52 441 ha poljoprivrednih površina, što je za 11,9% više nego u prethodnoj godini. Oranice i bašte (sa 91,7%) imaju najveći udeo u ukupno navodnjavanim površinama, a potom slede voćnjaci (sa 5%) i ostale poljoprivredne površine (sa udelom od 3,3%).

Istraživanjem o navodnjavanju obuhvaćeni su poslovni subjekti i zemljoradničke zadruge koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom i uslugama u poljoprivredi i/ili upravljaju sistemima za navodnjavanje.

Izvod:agrosmart.net

11,9 odsto više površina navodnjavamo nego pre godinu dana

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je danas da je, u prethodna dva meseca, poljoprivredna inspekcija sprovela 53 nadzora u poslastičarnicama širom Srbije, tokom kojih su kontrolisani proizvodi od sladoleda i drugi poslastičarski proizvodi, a nepravilnosti su utvrđene u 31 objektu.

Šljiva je u Srbiji oduvek bila više od voća – ona je simbol istorije, običaja i verovanja. O njoj su pevane pesme, ispod njenih grana su polagane zakletve, njenom rakijom su se lečili bolesni, nazdravljalo u radosti i oplakivala smrt.

Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti

Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета