Nedostatak sezonske radne snage i pored visokih dnevnica

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Sezonska radna snaga u poljoprivredi iz godine u godinu predstavlja sve veći problem. Iako su ovakvi poslovi često mnogo bolje plaćeni od drugih, i dalje postoji problem da se, recimo. u sezoni pristizanja voća nađe dovoljan broj radnika za branje.

Poljoprivredni proizvođači danas nude duplo veće dnevnice za branje jagoda. Problem se javlja jer ovakav posao nije nikako lak s obzirom na to da je položaj tela prilikom branja nezgodan, a ukoliko se radi o plasteničkoj proizvodnji, temperature su veoma visoke unutar plastenika. I pored toga što se danas za ovakav posao može zaraditi i 3.000 dinara za dan, radnika nema dovoljno.

U Šabačkom kraju se susreću sa ovim problemom sa jedne strane zbog pandemije, a sa druge jer je u ovaj kraj došla japanska firma koja je zaposlila 3.500 radnika. Još jedan od razloga nedovoljnog broja radne sezonske snage je to što se ovakvi poslovi obavljaju na osnovu ugovora o radu ili ugovora o privremeno povremenim poslovima, što dodatno odbija sezonske radnike jer se u ovom slučaju ne vodi posebna evidencija o njihovom angažovanju.

Kada su u pitanju sezonski poslovi, najtraženiji su berba, žetva, sadnja, sortiranje, priprema zemljišta i slično.

Sezonski radnici se i dalje vode kao nezaposleni i ne utiču na broj nezaposlenih u Srbiji.

Agroinfo.rs

Nedostatak sezonske radne snage i pored visokih dnevnica

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.

Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета