Ove godine za poljoprivredne prozivođače namenjeno milijardu dinara.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović posetio je gazdinstva porodice Cukić u Barandi i porodice Zakić u Idvoru.

On je to učinio kako bi poljoprivrednicima ukazao na pomoć koju mogu dobiti od države.

-Cilj posete je bio da objasnim poljoprivrednim proizvođačima šta im sve stoji na raspolaganju, to jest kako da dođu sredstava da bi svoju prozivodnju što više pojeftinili, a tu pre svega mislim na pomoć po pitanju mehanizacije, sistema za navodnjavanje-, rekao je Nedimović.

Gazdinstva porodica Cukić i Zakić sa ministrom su posetili pokrajinski sekretar za poljoprivredu Čedomir Božić i predstavnici opština Kovačica i Opovo.

Božić je rekao da veoma malo poljoprivrednika iz Opova i generalno iz južnog Banata aplicira na konkurse pokrajinskog Sekretarijata za poljoprivredu.

-Ne znam šta je razlog za to, ali više su opredeljeni ka subvencijama ministarstva i ovom prilikom želim da ih pozovem da na budućim konkursima Sekretarijata za poljoprivredu apliciraju za sredstva jer sekretarijat ima na raspolaganju 28 konkursa od čega je 25 namenjeno poljoprivrednicima-, istakao je Božić.

Naglasio je da je ove godine za poljoprivredne prozivođače namenjeno milijardu dinara.

Predsednik Skupštine opštine Kovačica Milan Garašević je rekao da su tokom posete razgovarali o budućim strateškim pitanjima koja su bitna, kao što su cene.

-To je ono što trenutno najviše i muči poljoprivrednike-, rekao je Garašević.

Naveo je da je bilo reči i o stvarima vezanim za ulaganje u povrtarstvo, te istakao da je ministar voljan da pomogne po tom pitanju.

Branislav Cukić je rekao da je preko subvencija već iskoristio brojnu mehanizaciju, poput traktora, priključnih mašina, plugova, prikolice...

Predsednik opštine Opovo Miloš Markov izrazio je zadovoljstvo što je Branislav Cukić, kao mlad i visoko obrazovan momak, rešio da ostane u Barandi i da se bavi poljoprivredom.

-On je najbolji primer kako mladi ipak mogu da ostanu na selu i žive i više nego pristojno. Upravo je to naša želja i poruka mladim ljudima da, ukoliko imaju volju i želju da se bave poljoprivredom, imali svoju zemlju ili ne, mogu da uz savremenu tehnologiju i stalno usavršavanje uspeju i u seoskim sredinama-, rekao je Markov.

Agroinfo.rs/b92.net

Ove godine za poljoprivredne prozivođače namenjeno milijardu dinara.

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlada Republike Srbije opredelila je u 2025. godini ukupno 135 miliona dinara za podsticaje u okviru Programa podrške razvoju preduzetništva, od čega je 50 miliona dinara namenjeno konkretno za podršku ženama na selu.

Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.

Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета