Počelo vađenje i prerada šećerne repe, proizvođači zadovoljni prinosima i kvalitetom

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Prema procenama, proletos je šećerna repa posejana na oko 39 hiljada hektara površine, a u toku je kampanja vađenja i prerade ove poljoprivredne kulture.

Prinosi šećerne repe iznose 50-80 tona po hektaru, u zavisnosti od nivoa primanjene agrotehnike i sprovedene zaštite od štetočina. Po svemu sudeći, proizvođači su ovogodišnjim rodom zadovoljni. 

Za Marka Gagića iz Dobrinaca, ovo je jedna dobra godina u proizvodnji šećerne repe i kako navodi i pored ne baš povoljnih agroekoloških uslova, prvenstveno zahvaljujući primeni pune agrotehnike, uspeo je da postigne odlične rezultate i prinose po jedinici površine kod te biljne vrste.

- Imali smo na 120 hektara prosečan prinos 76 tona, a na nekim parcelama prinos je iznosio i 80 tona po hektaru plative repe, digestija je bila visoka od 17,5 do 18,5 odsto, nečistoća od 9 do 10 posto, tako da su rezultati fantastični u odnosu na celokupnu godinu - objašnjava Gagić.

Na sirovinskom području fabrike šećera u Pećincima, po rečima Miodraga Pavlovića, direktora fabrike, kampanja vađenja i prerade slatkog korena sa ugovorenih 6.500 hektara je u punom jeku. Ističe da su zadovoljni postignutim rezultatima kod kooperanata.

- Trenutna ostvarena digestija je do sada preko 17 odsto, tačnije 17,47 odsto, a što se tiče nečistoće prosečna je 11 posto. Prinos s obzirom kakvu smo godinu imali iza sebe sa nekim nedostatkom i neravnomernim rasporedom padavina možemo biti zadovoljni, trenutni prinos je 60 tona po hektaru - kaže Pavlović.

Kompanija "Sunoko" već je izašla sa uslovima ugovaranja za naredni proizvodni ciklus.

- To je 40 evra sa digestijom 16, plus marža, plus bonus za digestiju što je jako bitno za naše proizvođače, koji su dobri, koji su ostvarili bolju digestiju u odnosu na prosečnu u Sunoko i ono što je bitno je da naglasim da smo omogućili proizvođačima, koji potpišu ugovor do 15. decembra, moći će da dobiju beskamatne avanse do 500 evra, bez kamate da mogu da planiraju i započnu novu proizvodnju - ističe Slobodan Košutić, generalni direktor kompanije "Sunoko".

U kompaniji "Sunoko" planiraju da sa kooperantima ugovore proizvodnju šećerne repe na oko 30 hiljada hektara.

Agroinfo.rs/rtv.rs

Počelo vađenje i prerada šećerne repe, proizvođači zadovoljni prinosima i kvalitetom

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

Poljoprivrednici u Srbiji će sledeće nedelje izaći na protest upozorenja, blokadom puteva na više mesta, ako država ne ponudi rešenja za probleme sa viškovima mleka i žitarica, izjavio je danas predsednik Udruženja odgajivača goveda u centralnoj Srbiji Milija Palamarević.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета