Црвена рибизла – бобичасто воће великог потенцијала

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Црвена рибизла, латински назив ( Рибес рубрум ) породица: Гроссулариацеае је бобичасто воће које се осим у свежем стању користи и за производњу сокова, џемова, слатка…

Позната је лековитост црвене рибизле. Користи се као додатак терапији против болести бубрега и пробаног система. Добра је против инфекција јер је богата витамином Ц.За узгој црвене рибизле, најпре је важна припрема земљишта са којом треба кренути крајем лета на терену где ћете засад поставити на јесен, или у пролеће. Заостале усеве треба уништити хербицидом а садне леје уздигните на висину од 25 до 30 цм.

Да би оформљене садне леје биле уједначене, неопходно је дубоко орање, тањирање дрљање и фрезирање.

Садња: Растојање између редова је од 2,5 до 3 м, а између садница у реду 60 до 120 цм. Простор између наслона треба да омогући несметану обраду међуредог простора. Бујније сорте, саде се на већем растојању.

Број садница за садну површину израчунава се на следећи начин: површина засада се подели са бројем редова па се то подели са размаком између садница.

Најбоље је користити саднице старости од годину-две које су орезане до висине од 15 – 25 цм. Када су у јесен услови за садњу неповољни постављање засада могуће је и у рано пролеће.

Пресађена садница се добро залије а наношење коре и струготине може бити од користи јер смањује појаву корова, задржава влагу и одржава температуре тла.

Прве године после садње биљке треба повремено заливати и скидати све цветове да не би исцрпили биљку. Заливање: Од момента заметања плодова па до бербе рибизле, потребно је обезбедити 25 литара воде по метро квадратном. У даљем току неге, препоручује се систем заливања „кап по кап“.Рибизла нема посебне захтееу за водом, али наводњавање годи посебно садницама рибизле које узгајамо на лакшим земљиштима.

Прихрана
Код рибизле која се сади у јесен није потребна прихрана вештачким ђубривима током садње, то може обавити и на пролеће. Саднице које су засађене на пролеће значајна је прихрана одмах по садњи.

Рибизли одговара азот а можете користити и амонијум сулфат, уреу или комплексна ђубрива.

Рибизла тражи умерену количину азота, а има велике потребе за калијумом чији недостатак узрокује увијање рубова листова. Пожељно је сваке године додати у јесен минерално ђубриво НПК 5-20-30 С, 20 г по једној садници.

Редовно окопавање је непожељно јер рибизла има плитак корен који се лако оштети.

Црвена рибизла и корови
Сузбијање корова пре садње и током оџавања младог засада директно утиче на то какав ће бити принос црвене рибизле.

Пошто је корен рибизле јако плитак, осетјив је на корове и поред њих тешко долази до воде и хранљивих супстанци. Заштиту можете постићи комбиновањем обраде, малчирања и примене хербицида.

Може се користити и пластична фолија или траке од тканине које јесу скупље, али пропуштају кишу и трајније су од пластичних трака.

Наслон
Гајење у систему кордунице примењује се код црвене рибизле, када су засади веће густине а све са циљем да се боље сузбију штеточине и да берба буде ефикаснија.

Наслон се поставље у години садње, када се обавља и резидба изданака које усмеравамо у жељени положај. Код система кордунице, орезивање је такво да се до 3 изданка орезују и постају главни плодоносни изданци у хоризонталној равни наслона.

Пролећна резидба
Резидба омогућава да се елиминишу старији, слабије родни изданци а обезбеђује се и пространија круна, која као таква олакшава бербу и борбу против штеточина.

После 3 до 4 године, продуктивност старијих изданака опада, и њих треба проређивањем замењивати младим прирастом.

Нежељени и полегли изданци се елиминишу што ближе нивоу земље, а они оболели и оштећени, скраћују се изнад бочног изданка или јаког пупољка.

Размножавање
Црвена рибизла се размножава резницама а може и семеном. Она је углавном самооплодна али се заметање и квалитет плодова може побољшати уз присуство 1 до 2% жбунова сорти опрашивача.

Берба
Од 60 – 70% одсто укупне бербе рибизле врши се ручно. Црвена рибизла се може брати и механизовно, али ће имати оштећења на плодовима.

Сазревање рибизле траје од две до 4 недеље, у зависности од сорте и климе. Најбоље време бербе је непосредно пре него што плод добије своју најтамнију боју, а пре показивања знакова омекшавања. Црвена рибизла има осетљиву покожицу, и препорука је са се бере без додиривања бобица на грозду, већ одсецањем петељке од изданка.

Бобичасто воће се после бербе требало брзо стављати у климатизоване услове хладњаче, пропуштањем хладног ваздуха ( 0°Ц) преко палета са плодовима. Трајност плодова црвене рибизле је скоро 20 дана, а црне рибизле тек десетак дана.

Izvor: seoski poslovi

Црвена рибизла – бобичасто воће великог потенцијала

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Niskih je zahteva prema zemljištu, samo je potrebno da joj obezbedite peskovitu, dobro dreniranu zemlju.

Muflon je podvrsta grupe divljih ovaca (lat. Ovis orientalis). Smatra se da je jedan od dva pretka svih modernih vrsta domaćih ovaca.

Artičoka je biljka male energetske vrednosti, bogata mineralima. Sadi se u martu i aprilu, ili u jesen, nakon prvih jačih kiša.

Nosilac lekovitosti kamilice je njeno etarsko ulje, i glavni sastojak azulen.

Nezahtevna biljka kojoj ne smeta suv vazduh od zagrevanja i jako sunce na prozoru. U svojoj domovini raste na granitnim stenama visine do 60 cm. Pored jakih bodlji, koje podsećaju na kaktus, ima i ovalno zeleno lišće. Tokom zime pojavljuju se beli, žuti ili ružičasto-crveni sitni cvetovi.

Kada je vreme cvetanja, od maja do oktobra, ovo cveće krasi mnoge balkone, najčešće dolaze u beloj, ružičastoj, crvenoj i ljubičastoj boji..

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета