Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Plodovi Joste su bogati hranljivim materijama i vitaminima a naročito vitaminom C.

Ovaj hibrid nastao je u Nemačkoj, na Max Planck univerzitetu u Kelnu. Botaničar Lorenc, davne 1922. godine ukrstio je dve biljke, sa ciljem da nova prevaziđe mane ukrštenih vrsta. Trideset godina kasnije, dr Baurer, dobio je konačnu verziju voća kakva se danas gaji.

Josta voće je vrsta jagodastog voća nastala ukrštanjem crne ribizle i ogrozda i kombinuje svojstva ove dve vrste – izgleda kao ogrozd, bez trnja je i bogatog ukusa koji podseća na mešavinu grožđa, borovnice i kivija. Ono što jostu izdvaja od svojih roditelja jeste izvanredan sastav vitamina i minerala, visok nivo otpornosti na bolesti i štetočine, zbog čega ovu biljku nije potrebno prskati.

Plodovi joste su bobice tamno ljubičaste, skoro crne boje, smeštene u grozdiće od po 3-5 kom. Plodovi su bogati hranljivim materijama i vitaminima a naročito vitaminom C. Bobice su veoma čvrste i pogoduju za sve vidove upotrebe od stone potrošnje pa do prerade u džemove, želea, sokove, za pite.

Josta se gaji na različitim terenima, a najbolje uspeva na područjima sa kontinentalnom klimom. Pogoduju joj veće nadmorske visine, nekada i preko 1. 200 metara. Plodovi joste su osetljivi na visoku temperaturu, dok joj niske temperature ne smetaju. Može da izdrži i do -40 °C.

Sadnja

Sadi se u rano proleće i jesen, a prve plodove daje u trećoj godini. Za sadnju se koriste ožiljene reznice. Cveta u prvoj polovini aprila. Sadi se na razmaku od 1,5 do 1,8 m u redu, na dobro dreniranom i blago kiselom zemljištu. Reže se u toku zimskog mirovanja. Rezidbom se uklanjaju oštećene ili polegle grane i vrši proređivanje i zamena izrođenog rodnog drveta da bi se dobio krupniji i kvalitetniji plod.

Berba

Berba je u prvoj polovini jula, manuelna je i spora. Treba voditi računa jer je peteljka jaka i pri branju može da se istrgne iz ploda i da ga na taj način ošteti. Bobica, koja podseća na ribizlu, je mesnata, nije vodnjikava, ima specifičan, kiselkast i osvežavajući ukus. Boja je intenzivna i treba voditi računa da ne dođe do prskanja, jer se fleke teško skidaju.

Korenov sistem je površinski, zbog čega ga je potrebno izmeštati i obnavljati, nakon 15 godina. 

Ona leči malokrvnost, jača imunitet, pročišćava jetru i krvne sudove, štiti od prehlade i gripa. Sok od joste je dobar dijuretik, a dokazana su i pozitivna svojstva za lečenje reume i gihta.

Izvor:agroinfonet.com

JOSTA - vitaminska bomba

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Zbog krize u Ukrajini i pada izvoza, poljski farmeri tvrde da su pred bankrotom, a posebno se skreće pažnja na niske cene kojima se jabuka otkupljuje od uzgajivača i visoke cene proizvoda u prodavnicama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета