Kako hraniti MALINE za održavanje na proleće

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Pre prihrane u rano proleće potrebno je ukloniti sav korov oko grmlja i rahliti tlo do dubine od 10 cm, tako da vazduh može bolje doći do korena. Takođe bi trebalo da isečete donje izdanke.

Dovoljno je ponoviti postupak tri puta tokom vegetacije. Dakle, prvo hranjenje se dešava u maju, kada buđenje bubrega tek započinje. Drugi - sa pojavom bobica u junu, a treći se javlja u avgustu ili početkom septembra, kada biljka treba da dobije snagu.

Hranjenje maline u proleće može se izvoditi i u tečnom i u suvom obliku, kada se smeša ili prah jednostavno prskaju ili kapaju ispod grma. Prva metoda se najčešće koristi u slučaju organskih đubriva. U proleće je najbolje mamiti maline mineralnim smešama.

Organsko đubrivo
Najčešće se koriste u jesen, ali su pogodne za prolećnu negu maline. Oni pomažu biljci da povrati snagu nakon žetve, lako se apsorbuju i mogu povećati broj plodova u budućnosti.
Kompost. Maline za đubrenje rastvorom treba fermentirati pomoću pola kante od 1 m². Dezinfikuje zemljište i zasićuje ga korisnim elementima u tragovima. Napravljen je od korova, lišća i biljnog otpada.
Stajnjak . To biljku čini jačom, zagreva korenje tokom mraza. Koristite pola kante trulog stajnjaka na 1 m².
Mineralna đubriva
Ova vrsta đubriva je vrlo pogodna za hranjenje u proleće. Ubrzava rast izdanaka, čini biljku jačom, a prinos većim.

Znaci nepravilnog đubriva
Kada koristite prihranu bilo koje vrste, važno je poštovati proporcije, u suprotnom postoji rizik od oštećenja biljke.
ako previše oplodite maline, mogu se pojaviti neželjeni efekti:
smanjenje stope rasta;
žutanje lišća;
mali prinos neukusne bobice.

Agroinfo.rs/hr.vomturmhaus

Kako hraniti MALINE za održavanje na proleće

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

I pored prolećnih vremenskih prilika u kalendarskoj zimi, domaći malinjaci trenutno su u dobrom stanju. Poljoprivredni stručnjaci, međutim, procenjuju da će toplo vreme doprineti da preživi i veliki broj bolesti i štetočina

Vlada Srbije odlučila je danas da će hladnjačari, koji nisu prodali prošlogodišnji rod maline, a imaju robu na zalihama, moći da uzmu kredit u Poštanskoj štedionici, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede.

Problemi u malinarstvu prisutni su u celom regionu. U hladnjačama u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji i dalje su uskladištene velike količine neprodatog voća iz prošle berbe. Na svim tržištima otkupljivači nezvanično najavljuju znatno nižu cenu od prošlogodišnje, ali s tačnim iznosom još niko ne izlazi.

Prošle godine otkupna cena maline zabeležila je rekord. Međutim, mnogo je proizvođača koji nisu uspeli da naplate potraživanja. Hiljade tona maline još uvek u hladnjačama.

Maline uglavnom sazrevaju krajem juna, ali morate znati da sezona malina prilično kratko traje. Najvažnije je da nabavite maline koje su čvrste i krupne, ali nemojte birati one koje su preterano zrele.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета