KOLIKO MOŽETE ZARADITI UZGOJOM LEŠNIKA

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Prednosti uzgoja lešnika su u tome što ima višestruku upotrebu, postoji velika potreba za plodovima i oni često nedostaju na tržištu, jedno stablo može roditi od 60 do 80 godina, a tehnologija gajenja je veoma jednostavna.

Godišnja proizvodnja lešnika u Srbiji iznosi oko 2.500 tona, ali ta količina, prema mišljenju stručnjaka, ne zadovoljava ni 10 procenata godišnjih potreba naše zemlje, odnosno konditorske industrije u kojoj se najviše koristi.
Troškovi podizanja zasada lešnika u poređenju s drugim voćnim vrstama nisu visoki. Lešnjaci su relativno skromna investicija u poređenju s drugim voćnim vrstama i ne zahtijevaju mnogo posla. Prinos se može očekivati u četvrtoj godini, ali od šeste i sedme lešnik daje pune plodove.
PoOko 2.500 eura po hektaru, tako da je profitabilnost gajenja lešnika zadovoljavajuća. Prosečan prinos lešnika je oko 2-3 tone po hektaru, a vrednost godišnje proizvodnje, odnosno održavanje plantaže nije velika. Prosečni prinos je oko 45%. , što znači da od dve ili tri tone dobijete tonu ili tonu čistih lešnika, koji se prodaju po tržišnoj ceni od prosečno pet, šest ili sedam evra.
Druga prednost je da lešnici uspevaju na mestima gde druge voćne vrste ne mogu, na primer u brdovitim uslovima, većim nadmorskim visinama, težim tlima.


Za uzgoj plantaža na površini od jednog hektara potrebno je 500 sadnica, čija se cena kreće od 2-3 evra, tako da je investicija za kupovinu sadnog materijala i sadnju između 1.500 i 2.000 evra.

Prskanje i đubrenje u godinama pre punog plodoreda je oko 500 evra godišnje, a u godinama punog plodovanja oko 2000 evra zbog troškova prskanja, hranjenja i žetve.

U šestoj godini, kada dostigne puni prinos, sa hektara se bere 2-3 tone, odnosno oko 1,5 tone čistog voća bez školjke.

Prodajna cena se kreće između pet i sedam evra. U proseku, 1,5 tona po hektaru može zaraditi oko devet hiljada evra. Kada se oduzme početna investicija od 1.500 evra, a zatim 4.500 evra uloženo svake godine do punog prinosa (pet godina po 500 evra + 2.000 u šestoj godini), zarada je tri hiljade evra, dok se svake naredne godine u proseku zarađuje oko 7.000 evra.

Izvor:kamatica.com

KOLIKO MOŽETE ZARADITI UZGOJOM LEŠNIKA

Komentari

[url=https://buycialikonline.com]cialis online prescription[/url] Cephalexin Drug Family

Cialis Para Impotencia ivermectin price Best Place On Internet To Buy Cialis

Garon EB, et al stromectol kopen

Inflammatory cytokines and distant recurrence in HER2 negative early breast cancer in the ECOG ACRIN 5103 trial dapoxetine for premature January 29, 2013 at 9 27 pm

amlodipine kamagra oral jelly 100 mg The woman, a 71 year old from Benfleet, was at the station with a friend, around 6 online pharmacy india tamoxifen 20 mg

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Orašasti plodovi ne sadrže gluten i zato su dobra zamena za glutenska brašna kod osoba koje pate od celijakije.

Nedavno su proizvođači u Poljskoj kada su u znak revolta ispred zgrade Ministarstva poljoprivrede istovarili šlepere ovog voća UPOZORILI SU.

Evropska komisija je, nakon sprovođenja opsežnih i složenih procedura, odobrila Srbiji izvoz sadnica leske bez ijednog dodatnog zahteva, javljeno je iz Ministarstva poljoprivrede.

Nova vremena sa sobom donose i novu tehnologiju na svim poljima. Digitalno upravljanje farmama danas bi moglo da bude najvažnija poslovna odluka koju poljoprivrednik može da donese, jer pametne tehnologije pomažu uzgajivačima da uz najmanje troškova najviše proizvedu.

Lešnik (lat. Corylus avellana L.) je voćna vrsta koja ima značajnu potržnju na domaćem i svetskom tržištu. Jezgra leske predstavaljaju izvor velikog broja korisnih jedninjenja, kao što su ulja, belančevine, ugljeni hidrati, mineralne materije I vitamini, te sadrži veći broj jedinjenja koji imaju pozitivan efekat na zdravlje ljudi.

Jezgro ploda lešnika sadrži mnoštvo vitamina i hranljivih materija. Najviše ima vitamina B i to pre svega B5 i B6, a bogato je i folnom kiselinom. U nastavku teksta ćemo objasniti kako da od kore, odnosno ljuski ove voćne vrste napravite izuzetan lekoviti čaj.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета