Registrovan virus crvene prstenaste pegavosti borovnice

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Jedan od dva virusa koja su registrovana na visokožbunastoj borovnici u Srbiji, pored virusa mozaika borovnice, je virus crvene prstenaste pegavosti borovnice (Blueberry red ringspot virus).

Sa povećanjem proizvodnje borovnice u Evropi predviđa se i povećanje značaja virusa. Uvozom sadnica iz Severne Amerike, povećava se opasnost od introdukcije.

Virus crvene prestenaste pegavosti borovnice je prvi virus koji je potvrđen na borovnici u Srbiji u okolini Lučana i taj zasad je odmah i iskrčen, kako se virus ne bi dalje širio.

Simptomi se javljaju na izdancima, listovima i plodovima borovnice. To su crvene prstenaste pege, koje se javljaju prvo na starijem lišću, i to na licu lišća, a tek posle i na mlađem lišću. Na plodovima se pojavljuju crveni prstenovi, koji nestaju sa sazrevanjem plodova.

Sve viroze pa i ova se prenose zaraženim sadnim materijalom i vektorima kao što su insekti, gljive i nematode.

Osnovne mere borbe protiv virusa su preventivne i to korišćenje bezvirusnog sadnog materijala, izbor tolerantnih sorti i prostorna izolacija zasada.

Hemijske mere zaštite se svode na suzbijanje vektora virusa, kao što su biljne vaši, i nematode kao i uništavanje zaraženih biljaka koje predstavljaju izvor zaraze.

Agroinfo.rs/agrotv.net

Registrovan virus crvene prstenaste pegavosti borovnice

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Teška 20,4 grama, uzgajana u australijskoj državi Novi Južni Vels, oborila je Ginisov svetski rekord za najtežu borovnicu na svetu.

Možete ga mazati na palačinke, bakin kolač ili hleb, a kombinacija borovnica i čokolade daje ovom džemu jedinstven ukus.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета