Visoke temperature i njihovo štetno dejstvo na vinovu lozu

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Temperatura zemljišta i vazduha je najčešće klimatski faktor koji ima odlučujuću ulogu u određivanju pogodnosti uslova za gajenje vinove loze. Visoke temperature obično prati niska vlažnost zemljišta i vazduha što može posebno biti štetno za vinovu lozu.

Ukoliko su visoke temperature vazduha praćene niskom vlažnošću zemljišta i vazduha, što je obično slučaj, i ako ovakvi uslovi potraju duže vremena, može doći do oštećenja pojedinih organa, a zatim i do uvenuća čokota.

Sa povećanjem temperature povećava se i intezitet fotosinteze, sa primetnim razlikama među sortama. Tako kod sorti kraćeg vegetacionog perioda intezitet fotosinteze raste do temperature 20 – 25°C kada dostiže maksimum, a potom nakon 30°C naglo pada, dok kod sorti sa dugim vegetacionim periodom intezitet fotosinteze dostiže maksimum na temperaturi 28 – 30°C , a naglo pada nakon 35°C. Najintezivnije disanje vinove loze odvija se na temperaturama od 30°C do 40°C.

Visoke temperature, naročito iznad 35 ili 40 stepeni, mogu izazvati trajne posledice na vinovoj lozi na sličan način kao i temperature ispod nule. Pri takvoj temperaturi lišće se kovrdža, gubi boju, suši se, žuti i opada. Tada dolazi do povećanja transpiracije, a kao posledica toga javlja se sagorevanja hlorofila. Oštećenja se mogu javiti  i na bobicama i to u početku u vidu ožegotina, a zatim dolazi do smežuravanja bobica usled gubitka vode i do njihovog potpunog propadanja.

Za početak rada korenovog sistema neophodne su temperature više od 10°C. Otuda se ova temperatura naziva biološkom nulom vinove loze. Idući ka severnoj zoni gajenja vinove loze, biološka nula ima vrednosti 7 – 10°C, a u južnoj zoni gajenja vrednosti su joj 10 – 12°C.

Neophodno je sprovesti adekvatne mere

Da bi se ublažile negativne posledice na rast i razvoj vinove loze, neophodno je održavanje zemljišta u stalno obrađenom stanju kako bi se sačuvala njegova vlažnost. Takođe, pravovremeno uklanjanje suvišnih lastara smanjuje transpiracionu površinu, a time i nepotreban gubitak vlage. U vreme velikih žega, pri temperaturama višim od 38°C, ne bi trebalo ulaziti u vinograd, niti primenjivati ampelotehničke i agrotehničke mere, a prvenstveno plitku obradu, tj. prašenje zemljišta. Oštre čestice zemljišta ili peska prilikom prašenja mogu da oštete pepeljak pokožice, a ako je oštećeno mesto izloženo suncu, brzo će se pojaviti ožegotine koje mogu biti i uzrok pojavi sive plesni.

Mera koja se svakako preporučuje je navodnjavanje čime se vinova loza obezbeđuje dovoljnim količinama vode. Na ovaj način će se ublažiti posledice visokih temperatura i omogućiti adekvatan rast i razvoj biljne vrste.

Agroinfo.rs

Visoke temperature i njihovo štetno dejstvo na vinovu lozu

Komentari

order lasix over the counter When that happens, it is important to use an antiestrogen that stops and blocks the development of such side effects

Some breast tissue is more sensitive to estrogen than others, Braunstein tells WebMD can you buy viagra at walgreens

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ako imate dobro zemljište, malo prostora i niste lenji, uzgajanje grožđa nije težak poduhvat!

Svi zainteresovani poljoprivredni proizvođači mogu podneti prijave za podsticaje na portalu ePodsticaji

Ministarstvo poljoprivrede sa Upravom agrarna plaćanja raspisalo je Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u preradu i marketing poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u sektoru proizvodnje vina u 2022. godini. Za ove namene je opredeljeno 41 milion dinara.

Na Beogradskom sajmu, 25. i 26. februara održaće se sajam vina "Beowine", a prijave za ovaj događaj su u toku.

Danas je sve više žena u svetskom ali u i srpskom vinogradarstvu. Vinograde i podrume nasleđuju od očeva i dedova, ali su se mnoge devojke posle završenog fakulteta vratile na svoja ili nova imanja. Mlade vinogradarke i vinarke ništa ne prepuštaju slučajnosti, imaju novu viziju proizvodnje, plasmana i vinskog stila. U skladu sa trendovima u svetu mnoge prednost daju domaćim sortama grožđa

Kompanija "YANMAR" predstavila je inovaciju u oblasti vinogradarstva, a radi se o robotu za primenu pesticida, koji nudi brojna rešenja i predstavlja budućost ove grane poljoprivrede.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета