Kako da zaštitite vaše voćke od glodara i srna

Foto: Pinterest.com

Foto: Pinterest.com

Zaštita voćaka od glodara i srna se radi da bi se sačuvala kora, grane i koren da bi se obezbedio opstanak sadnica.

Spomenućemo samo humane metode koje ne povređuju životinje, jer mi smo ti koji smo se pojavili na njihovom staništu i nanosimo štetu prirodi.

Od glodara koji prave štetu na voću ćemo govoriti o zečevima i miševima.

Zečevi - najbolja zaštita protiv zečeva i srna je ograđivanje voćnjaka pletenom žicom, ali je to i jako velika investicija. Kao pomoćne mere protiv zečeva koji nanose štetu tako što gule koru i odgrizaju grančice možemo primeniti sledeće mere zaštite:

- ubuđala svinjska mast ili loj se zagreje u kotliću (van kuće) i doda se riblje brašno oko 2 kg, zatim se ta smesa malo namaže na sadnice

- sveže orezane grane se razbacaju po voćnjaku pa zec njima odgriza pupoljke i tako ne dira sadnice

- stare vreće od krompira, luka, kupusa se postave oko sadnice pa vežu rafijom, zalepe braon trakom i slično. Na dnu treba da naleže na zemlju.

- kao najefikasnija mera se pokazalo postavljanje zaštitne mrežice oko sadnica. Bolja je mrežica bele boja koja je kruća od plave mekane. Postoje namenske koje se same vraćaju u poziciju rolne, a mnogo jeftinije su fasadne mrežice koje se kupuju u farbarama i prodavnicama građevinskog materijala na metar. Makazama se iseku na širinu od barem 30-45 centimetara da bi bez skidanja mogle da ostanu par godina. Zatim se stave oko sadnice pa heftalicom heftaju uzdužno, sa što manjim razmakom između heftanja. Ne treba pritezati uz deblo, već heftati po ivici tako da deblo može da se goji narednih godina bez da ga mrežica guši jer to može dovesti do sušenja sadnice.

Mrežica se prodaje na dužni metar, širine je 1 metar, a pošto vama treba do 70cm, može se iseći traka od 30 cm uzdužno pa tek onda poprečno seći komade od 30 cm, dužine 70 cm. Ovo važi za voće koje se neće puno udebljati, na slikama sa belom mrežicom su trešnje na magrivi i širina mrežice je 45 cm tako da može da stoji 4-5 godina uz povremeno skidanje radi krečenja. Takođe su ostavljane u punoj dužini od jedan metar, tako da na dnu ima viška a gornja strana je ugurana pod ramene grane i na taj način je obezbeđeno da se mrežica ne može ni podići na gore što može da se desi i kada srndać češe rogove o stablo.

Umesto heftanja može se kroz mrežicu provući kanap ili nit od same mrežice, na način kao kad se šije ili obmotati na par mesta pun krug lepljivom trakom.

Miševi prezimljavaju u nabacanim gomilama trave i sena, kao i u stajskom đubrivu pa bi trebalo stajsko đubrivo uneti u zemlju frezom a travu koja služi kao malč oko sadnica, ako je debeo sloj, preko zime skloniti.

Srne - kao zaštita od srna takođe postoji par metoda, manje više proverenih, od kojih je jedina sigurna podizanje ograde oko voćnjaka. Ograda mora biti višlja od 2 metra, preporučuje se i jedna bodljikava žica na vrhu, kao i jedna pri zemlji koja služi protiv provlačenja zečeva.

- ljudska kosa odbija srneću divljač. Skupi se kosa i stavi u čarapu i okači o voćku

- vezivanje CD/DVD diskova za granu voćke, disk se okreće, blješti i izdaleka plaši divljač

- plastičnoj kesi se iskida dno pa se veže za deblo sadnice ili po obodu voćnjaka

- od plastične flaše se napravi vetrenjača koja proizvodi zvuk koji plaši divljač

- traka od VHS kaseta za video rekordere se razvuče po voćnjaku

- signalizator trzaja za pecaroše, postave se stubovi između kojih se razvuče najlon za pecanje sa signalizatorom trzaja, treba pribaviti zvučni signalizator sa što jačim zvukom, kada divljač napne najlon, signalizator se oglasi i uplaši je.

 

Agroinfo.rs/vocarskisavetnik.com

Kako da zaštitite vaše voćke od glodara i srna

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko je jelen poštovan kod nas, govori i to što se baš ovaj gorski kralj nalazi na grbu Srema, važi za jednu od najplemenitijih životinja na našim prostorima.

U podunavsko lovište „Plavna“ kod Bača pristiglo je 45 jedinki karpatskog jelena koji će na 33 hektara ograđenog područja biti osnova njihovog uzgoja, a za projekat je zaduženo Javno preduzeće „Vojvodinašume“.

Simpatični glodar zdepastog tela, oštrih sekutića i pljosnatog repa koji gradi brane po rekama i obara okolno drveće, posle viševekovnog bivstvovanja na teritoriji današnje Srbije, nestao je sa tog prostora početkom 20. veka.

Vizuelnim pregledom zasada jabuke registrovane su aktivne rupe glodara: poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis), pa je potrebno sprovođenje adekvatnh mera.

Vizuelnim pregledom useva uljane repice na području delovanja RC Požarevac registrovano je prisustvo simptoma suve truleži (Phoma lingam) na pojedinačnim biljkama.

Ovaj period godine rizičan je zbog pojave glodara koji mogu oštetiti zasad, pa se preporučuje sprovođenje odgovarajućih mera kako bi se ovaj proces sprečio.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета