Pravilna zaštita maline nakon berbe je uslov za bolji rod naredne godine

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Na području Srbije, na nižim nadmorskim visinama završena je berba jednorodnih sorti maline, dok je na višim terenima berba pri kraju. Zasadi se nalaze u fazi odumiranja dvogodišnjih izdanaka i rasta i razvoja mladih izdanaka. Malinjaci ulaze u fazu početka mirovanja. Određene agrotehničke i mere zaštite koje sada treba sprovesti važne su za dobar rod naredne godine.

Nakon završene berbe važno je nastaviti sa agrotehničkim i hemijskim merama kako bi se obezbedio rodni kapacitet za narednu godinu i produžio životni vek zasada. Nega zasada posle berbe podrazumeva:

- rezidbu izdanaka, rodnih stabala koji su doneli rod ove godine
- uklanjanje i spaljivanje orezanih izdanaka
- rezidbu i proređivanje letorasta koji su ostavljeni za narednu godinu
- navodnjavanje

S obzirom na to da se u narednom perodu prognoziraju visoke temperature, nakon sečenja starih izdanaka ne treba ih odmah iznositi iz špalira, da bi služili kao zasena mladim izdancima od jake insolacije. U isto vreme, orezivanjem do zemlje, vrši se selekcija mladih lastara. Potrebno je uraditi odabir srednje razvijenih, tako da bude 10 letorasta na 1 m. Oni se privremeno vezuju u špalir, jer se njihovim uspravljanjem obezbeđuje bolja insolacija i aplikacija hemijskih sredstava. U uslovima suše i visokih temperatura važna mera je i navodnjavanje kako bi se omogućio porast i razvoj izdanaka koji naredne godine donose rod.

Foto:PIS Simptom napada L.rubi
Vizuelnim pregledom zasada sa sortama Vilamet, Miker, Tulamin, registrovani su simptomi ljubičaste pegavosti izdanaka maline (Didymella applanata). Sa ciljem zaštite od ovog patogena, preporučuje se primena nekog od fungicida:

1) Quadris top, aktivna materija: azoksistrobin+difenokonazol, doza: 0,75 l/ha

2) Akord WG, aktivna materija: tebukonazol, doza: 0,75 kg/ha

Takođe, pregledom listova uočeni su simptomi napada eriofidne grinje lista maline (Phyllocoptes gracilis) i običnog paučinara (Tetranychus urticae). Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da, ukoliko se utvrdi njihovo prisustvo,  sprovedu tretman nekim od akaricida:

1) Uranus, aktivna materija: etoksazol, doza: 0,5 l/ha

2) Envidor, aktivna materija: spirodiklofen, doza: 0,4 l/ha

U pojedinim zasadima se registruje i prisustvo gala malinine muve galice (Lasioptera rubi) i larvi cikade Metcalfa pruniosa na manjem broju ovogodišnjih izdanaka. Ukoliko se u zasadima registruje prisustvo pomenutih štetočina preporuka je mehaničko uklanjanje infestiranih biljnih delova.

Foto:PIS Simptom P.gracilis
Zbog visokih dnevnih temperatura preporučuje se sprovođenje mera zaštite u kasnim večernjim satima. U zasadima u kojima je berba u toku, ne preporučuju se mere zaštite!

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Pravilna zaštita maline nakon berbe je uslov za bolji rod naredne godine

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета