Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Boja zajedno sa zvukom i mirisom služi za davanje signala kao što su opasnost, hrana, partneri, doba dana... Insekti su veoma podložni uticaju boje i mnogo se oslanjaju na nju

Velik broj vrsta štetnih insekata je u stanju da primete usev sa velike razdaljine i obruše se na njega.  Ponekad se i više vrsta šetočina pojavi u usevu. Svi zajedno proždiru našu hranu, prenose klice raznih gljiva i virusa i time dodatno ugrožavaju useve.  Pokrenuto je istraživanje u Japanu sa idejom „kako okrenuti osobinu insekta da budu privučeni bojom protiv njih“. Zaključci do kojih su došli su fenomenalno delotvorni i povrh svega izuzetno ekološki.
Detalje studije kao i zaključke do kojih je dođeno iznosimo vam u daljem tekstu.

Dnevne i noćne klopke

Mudri japanci vođeni praktičnom filozofijom su počeli da razvijaju klopke i repelente koji bojom teraju insekte ili ih mame u klopke. U zavisnosti od toga da li su problematični insekti koji napadaju danju ili noću razvijene su svetlosne klopke i klopke jarke boje. Klopka može biti krajnje jednostavna za insekte koji napadaju danju: jarko žut sud ili papir prekriveni sa lepkom za insekte. Ovo je super rešenje za zatvoren prostor i ovoreno polje.  Misleći da je u pitanju cvet insekti navaljuju na klopku gde ih čeka sigurna propast. 

Kačenjem klopki ćete insekte preusmeriti sa useva. Insekti kao što su lisne vaši, skočibube, lisni mineri, bele vaši i tripsi bivaju lako prevareni

Tokom oprašivanjaj klopke moraju biti uklonjene jer u suprotnom može doći do masakra ovih korisnih insekata što može izazvati neprocenjivu štetu.

Upotreba žutih led sijalica

Jedna obična, žuta led sijalica se pokazala kao veoma delotvoran suzbijač noćnih insekata, u prvom redu moljaca koji napadaju voće i kukuruzne sovice. Kada je u zaštićenom prostoru ili otvorenom polju prisutna jarko žuta boja tokom noći insekt se zbuni i pomisli da je dan. Tako zbunjen povlači se,  ne napada usev jer njemu je sjaj jakog svetla znak da je napolju još uvek sunce i on nema šta da traži napolju. 

Izvor:ratarstvo.net

Rasterivanje insekata BOJOM sa useva

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Ubraja se među najlepše ptice Evrope, ali za pčelare je pčelarica (Merops apiaster) koja proždire pčele koje se vraćaju sa paše u košnicu kad im je voljka napunjena nektarom. Jedna ptica može da pojede 150–250 pčela, a kad uzgaja mlade i nekoliko puta više.

Prema najnovijim naučnim istraživanjima broj insekata se smanjuje zabrinjavajućom brzinom, a potpuni nestanak samo 3 vrste koje su svima poznate imao bi neverovatan uticaj na naš život.

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета