Singapurske „ROBO - BILJKE“: Da li je ovo budućnost održive poljoprivrede? (VIDEO)

Foto: Youtube/Printscreen
Istraživači iz Singapura istražuju Venerinu muharicu kako bi im pomogla da saznaju više o obolelim usevima. Ova nova tehnologija mogla bi da pomogne poljoprivrednicima širom sveta.
Tehnološki univerzitet Naniang (NTU) kreirao je postavku za „robo-biljke“ pomoću aplikacije elektroda kojima se zatim upravlja putem aplikacije za mobilni telefon. Muholovke prirodno proizvode električnu energiju koja se sprovodi hidrogelom koji se primenjuje na biljke. Omogućava naučnicima da ih usmeravaju kroz slabe signale koje proizvode. Biljkama mesožderkama su u stanju da začepe usta pritiskom na dugme. Implikacije studije na budućnost poljoprivrede, izvor su velikog uzbuđenja za one koji rade na projektu.
PRIMENA TEHNIKE U POLjOPRIVREDI
Univerzitet u Naniangu se nada da se tehnologija može koristiti na način koji je više fokusiran na komunikaciju. Tim želi da protumači signale koji se emituju iz različitih biljaka kako bi otkrio stvari poput nevolje zbog kontaminacije useva.
„Ovi signali će odražavati zdravstveno stanje biljaka, pa se nadamo da ćemo proučiti povezanost ovih signala i ekoloških stresova i nadamo se da će ovo usmeriti poljoprivrednu praksu“, objašnjava Luo Ifei, istraživač iz NTU.
Oni veruju da će se ista tehnologija koristiti za primanje „signala vrlo visokog kvaliteta od biljaka svih vrsta površinskih tekstura“.
Možda će se jednog dana pokazati kao božji dar poljoprivrednicima širom sveta dok rade na boljem praćenju dobrobiti svojih useva.
KAKO NAM KORISTE OVE INOVACIJE O USEVIMA
Korišćenje električne energije za otkrivanje problema u gajenju biljaka ima sposobnost da pomogne drugim preciznim poljoprivrednim metodama u sprečavanju problema sa kojima se suočava naš biljni život.
Biljni ekosistemi igraju ključnu ulogu u održavanju naše hrane u dovoljnoj količini.
Studije pokazuju da je „održivo poboljšanje poljoprivredne produktivnosti od ključne važnosti za socio-ekonomski razvoj“, prema Američkom udruženju za unapređenje nauke.
Ovo je samo jedna kombinacija inovacija i održivosti koja treba svima nama da koristi u budućnosti. To bi moglo ići ruku pod ruku sa drugim metodama precizne poljoprivrede koje služe za održavanje useva u najboljem kvalitetu. Međutim, to je sve proces koji traje i koji moramo čekati.
Tehnologija nije bez izazova. Naučnici mogu stimulisati čeljusti zamke za muve da se zatvore, ali tek treba da razviju resurse da ih ponovo otvore - to je proces koji traje prirodno 10 ili više sati.
Agroinfo.rs/euronews.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.
Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.
Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.
U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.
Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.
Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета