Zaštita bilja: Moljac paradajza i borba protiv najznačajnije štetočine

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Moljac paradajza je najznačajnija štetočina u proizvodnji paradajza u zatvorenom prostoru. Naročito su ugroženi usevi iz druge sadnje paradajza, a trenutno se beleži prisustvo ove štetočine, pa je potrebna adekvatna zaštita.

Na feromonskim klopkama postavljenim u useve paradajza beleže se visoke brojnosti moljca pradajza (lat. Tuta absoluta), a vizuelnim pregledom biljaka u proizvodnji u zatvorenom prostoru registruje se prisustvo larvi i oštećenja od njihove ishrane u vidu mina na listovima.

Foto: Youtube/Printscreen

Trend veoma visokih temperatura vazduha koji prati proizvodnju proteklih mesec i po dana i koji se najavljuje i za naredni period izuzetno pogoduje razvoju moljca paradajza. U ovakvim uslovima, razvoj štetočine je ubrzan, smanjuje se potrebno vreme za razvoj svakog stadijuma i omogućava se razvoj većeg broja generacija, te je i rizik od šteta u tom slučaju veći.

Sada je ključni momenat za sprovođenje svih raspoloživih mera borbe kako bi se sprečilo dalje podizanje populacije ove štetočine i u odsustvu adekvatnih mera sprečilo potpuno uništenje biljaka i propadanje proizvodnje.

Foto: Youtube/Printscreen

Nepesticidne mere u cilju kontrole moljca paradajza su:

–      postavljanje feromonskih klopki za registrovanje prisustva i praćenje nivoa populacije, a takođe i za izlovljavanje imaga,

–       postavljanje vodenih klopki sa kojima je moguće još masovnije izlovljavanje odraslih jedinki,

–       postavljanje mreže protiv insekata na ulaz u objekat, kao i na mesta za provetravanja objekta,

–       uništavanje infestiranih biljnih delova,

–       uništavanje korova,

–       biološka borba tj. upotreba prirodnih neprijatelja. Veoma efikasne predatorske stenice u kontroli moljca paradajza su Macrolophus pygmaeus i Nesidiocoris tenuis. Na našem tržištu postoji nekoliko komercijalnih preparata sa ovim stenicama poput Miracle, Nesibug i drugi. U slučaju prisustva korisnih organizama, treba koristiti selektivne insekticide prema preporuci proizvođača.

Pored nepesticidnih mera, u ovom momentu preporučuje se pregled biljaka na prisustvo jaja i larvi moljca paradajza i ukoliko se uoči njihovo prisustvo, primena nekog od registrovanih insekticida uz obavezno poštovanje propisane karence:

Preparat Aktivna materija Doza Karenca
Coragen 20 SC hlorantraniliprol 0,175-0,2 l/ha 1 dan
Ampligo 150 ZC hlorantraniliprol + lambda-cihalotrin 0,4 l/ha 3 dana
Avaunt 15 SC indoksakarb 0,17-0,25 l/ha 3 dana

 

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Zaštita bilja: Moljac paradajza i borba protiv najznačajnije štetočine

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kada kupujete povrće i voće na pijaci, većina prodavaca će vas ubeđivati da su njihovi proizvodi 100 odsto organski, da su gajeni bez dodavanja hemikalija, pesticida i raznih štetnih sredstava.

Ova salata je osvežavajuća i potpuno drugačijeg ukusa od onoga na šta smo navikli. Priprema se za 15 minuta, a njome možete poslužiti 4 osobe.

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета