Foto:Wikipedia.org

Foto:Wikipedia.org

Potrebno je voće zaštiti od monilia laxa - sušenja grančica, prilikom cvetanja koštičavog voća, ukoliko je kišno vreme i visoke temperature u vreme cvetanja

Monilia laxa je gljivično oboljenje koje se razvije unutar cveta pa se onda dalje širi kroz granu - suve grane. Ova bolest je opasna jer se širi kroz stablo i zahvata sve više grana, pojavljuje se smola na granama, grane ostaju skroz suve. Preparati koji se mogu koristiti u zaštiti voća od  bolesti  Monilia laxa su : Chorus, Ciprodex, Kubik, Kubik plus, Signum, Galofungin.

Monilinia se u Srbiji javlja svake godine, pre svega kao parazit cvetova, grana, grančica ali i kao prouzrokovač truleži kod koštičavog voća. U Srbija je M. laxa posebno značajna kao parazit koštičavog voća (kajsija, breskva, višnja, trešnja, šljiva i td.), javlja se i kod jabučastog voća ali ne predstavlja ekonomski značajnu bolest. Monilinia laxa ili poznatija u narodu kao mrka trulež smatra se najdestruktivnijom bolešću koštičavog voća.

Tretman u fazi belih balona (kokica) je poželjan kod skoro svih koštičavih voćaka, najviše kod kajsije, kasniji tretmani u cvetanju su samo ako je izuzetno kišovito vreme i visoke temperature za vreme cvetanja. Treba voditi računa o zaštiti pčela, nije bitno što ne koristite insekticide, fungicidi su takođe otrovi, mnoge pčele neće ni da slete na cvet oprskan fungicidom pa ćete samim time imati značajno manje prinose jer neće svi cvetovi biti oplođeni, a oplođeni će biti lošije oplođeni pa će možda i otpasti u fazi intenzivnog porasta, posle precvetavanja.

Tretman se radi kad su pupoljci u fazi belih balona ili je 5-10% njih procvetalo.

Izvor:sr.wikipedia.org

Zaštita od sušenje grančica

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета