Исхрана живине: Листови и стабљике броколија за тамнију боју жуманца

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Оброк сачињен од делова броколија, тачније од стабљике и листова може повећати квалитет исхране код живине. Поред тога, утврђено је да додавањем одређених делова броколија жуманце добија тамнију боју, а познато је да боја има битну улогу у природној привлачности хране уопште, па тако и јаја. Код потрошача у различитим земљама тамнија боја жуманца је карактеристика на основу које они купују јаја.

Боја жуманца везује се за систем производње. Сматра се да на боју жуманаца позитивно утиче исхрана кокошака на пашњаку. У периодима када нема траве и детелине то се не дешава и боја остаје бледожута. Интензитет обојености у вези је са системом исхране кока носиља. У конвенционалном систему, боја жуманца се добија из пигмента ксантофила из кукуруза и луцерке.

Међутим, постоји још један начин за постизање тамније боје жуманца. А то је броколи. Наиме, истраживачи са Универзитета Калифорнија на основу проучавања броколија доказали су да он садржи антиалергијске карактеристике, али и да помаже у спречавању гојазности и рака.

Током бербе броколија цветови биљке одвајају се за исхрану људи, а остају стабљике и лишће. Према пороценама ових истраживача скоро 75% онога што се не искористи од ове биљке врати се у земљу распадне се. Делови броколија изузетно су богати су калцијумом, каротеноидима, антиоксидантима и упркос томе стабљике и листови често заврше на депонији. Каротеноиди могу бити веома интересанти пољопривредницима за производњу живине. У броколију ови витамини имају жуту наранџасту и тамно црвену боју и могу да побољшају жуто-наранџасту боју жуманца.

Уколико нисте љубитељ вештачких концентрата, за исхрану живине постоје и интегралне мешавине, а увек их можете хранити и белим луком како бисте повећали носивост јаја код ваших кока носиља.

У експериметнту истраживачи су додали велики проценат оброка са броколијем у исхрану кокошака базирану на кукурузу и соји. У поређењу са контролном групом која се хранила конвенционалном исхраном, количина поједене хране, тежина, сварена колићина, производња јаја, тежина јаја и дебљина љуске су статистички биле сличне код обе групе. Оно што је се разликовало била је тамнија боја жуманца код групе којој су додати делови броколију у оброк.

Истразивачи су закључили досадашњим радом да су потребна додатна испитивања о употреби броколија у исхрану кокошака. Овом приликом ниједан штетни ефекат који се налази у броколију није посматран.

Izvor:agromedija.rs

Исхрана живине: Листови и стабљике броколија за тамнију боју жуманца

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета