Kako to rade i zašto je kokoškama bitno kupanje u prašini

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Kupanje u prašini je važan deo ponašanja živine i ona im pomaže da se očiste od spoljnih parazita. Kupku možete i sami da im napravite, a mi vas donosimo i tačan recept kako to da uradite jednostavno i lako.

Prostor za kupanje u prašini je izuzetno dragocen za kokoške, jer se tako rešavaju napasti poput vašiju i grinja. Ako ste početnik i primetite ovu vrstu aktivnosti kod vaših koka to znači da su sretne, jer ste im pružili dobre uslove. Primetićete da čak i pokazuju to zadovoljstvo, jer zatvore oči nakon dobrog kupanja u prašini.

Kokoška koristi rastresito tlo, grebući zemlju kao da traži hranu, sve dok ne napravi ovalno udubljene. U zavisnosti od vremena, obično odabere sunčano mesto za hladne dane ili zasenjeno kada je vrućina. Zatim se spusti u rupu koju je napravila, zauzimajući položaj kao da leži na jajima, počinje kupanje. 

Nagnuće se na jednu stranu, nogom će naterati prljavštinu na svoja leđa. Ispraviće se, nakostrešiti perje i protresti prljavštinu u pokušaju da se u potpunosti prekrije. Za to vreme, istrljaće prašinu po boku i zatiljku. Ako na tom području u bilo kom trenutku nedostaje prašine, kljunom će da približava prašinu u rupu u blizini svojih prsa.

Ovaj proces može da traje dosta dugo, jer ptica ponavlja postupak udaranja, valjanja i trešenja prašine na sebe. Kada ga završi, zatvori oči i ostaje opuštena na svom mestu ili može da ustane i ponovo krene u potragu za hranom. U slučaju da vaše kokoške ne mogu slobodno da se gaje ili žive u području gde je zemlja tvrda i dosta glinovita, zbog čega im je teško da pronađu rastresito tlo, razmislite o tome da im omogućite domaću mešavinu kako bi mogle da naprave svoju kupku od prašine.

 Za pravljenje domaće mešavine potreban vam je dublji okvir u koju ćete staviti smesu i gde će kokoška moći da uskoči. U tu svrhu može da vam posluži stara guma, dečiji bazen, ili kutije za smeće. Ako je jato malo veće, dečiji bazen je idealna opcija, jer omogućava da se u isto vreme kupa više ptica, umesto da se bore oko malog prostora.

Iako se recepti za smesu razlikuju, osnovni sastoji su zemlja i pesak. Ostali sastojci mogu da uključuju drveni pepeo, prehrambenu dijatomejsku zemlju (DE) i sušeno bilje poput lavande ili mente.

Pri upotrebi dijatomejske zemlje treba biti na oprezu ako je smesa previše prašnjava, jer može da vam iritira nos. Obavezno pratite uputstva i mere opreza na etiketi pakovanja.  

Najčešće korišćen recepat je:

2 dela rastresitog tla,
1 deo peska,
1 deo ohlađenog drvenog pepela,
1/2 dela dijatomejske zemlje,
Opciono: 1/2 dela sušenog u prahu začinskog bilja (lavanda, menta, ruzmarin).

Izvor:agromedia.rs

 

Kako to rade i zašto je kokoškama bitno kupanje u prašini

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi hoće domaća jaja...ali kada treba da se plati onda je skupo.

Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Dok evropske zemlje uveliko donose zakone kojima će se u potpunosti zabraniti kavezni uzgoj kokošaka nosilja, sprski farmeri ne znaju kakve im propise država priprema. U slučaju da i naša zemlja usvoji EU praksu, živinari će morati da pređu na druge sisteme ili će pak stavljati katance na farme.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета