KALI MASI kokoška crnog perja, crnog mesa i crnih jaja

Foto: Wikipedia.org

Foto: Wikipedia.org

Specifičnost ove živine je po tome što ima izrazito crno perje. Navikla je na ekstremne vrućine, ali u čijem mesu i jajima mnogi naučnici vide spas od bolesti, posebno povišenog holesterola u krvi.

Kadaknat ili kalimasi koka potiče iz indijske provincije Madhia Pradesh, koja se naziva i „srcem Indije“. Specifičnost ove živine je po tome što ima izrazito crno perje. Ono što je zaista zanimljivo je da je koža ispod perja potpuno tamna, čak i crna. Ono što je zainteresovalo agronoma i poljoprivrednike za ovu vrstu, koju Evropa i Sjedinjene Države tek otkrivaju, jesu lekovita svojstva jaja i mesa. Veoma ukusno i bogato mineralima i proteinima sa vrlo malim sadržajem masti. Pogodno za jelo ljudima koji su skloni visokom holesterolu i šećeru.


U uslovima opšteg siromaštva i vruće i surove klime u centralnoj Indiji, meso ove koke prvenstveno se koristi za poboljšanje imuniteta. Time se smanjuju simptomi mnogih hroničnih bolesti, srčanih tegoba, sterilnosti. Ova vrsta je postala poznata jer su plemena ove centralne indijske države pila krv ove piletine, kako bi ublažila tegobe mnogih mentalnih i hroničnih bolesti.

Veruje se da meso sadrži od 18 do 20, čak 25% proteina i samo između oko 73, 1, 05% holesterola. Kod belih kokoši nivo holesterola je 13 do 25%. Meso i jaja sadrže 18 vrsta aminokiselina koje su dobrodošle našem telu, ali i vitamine B1, B2, B6, B12, vitamin E, niacin, kalcijum, fosfor, gvožđe i druge minerale, zbog čega se njegovo meso prvenstveno smatra lekovitim .

Meso ove piletine je mekano, fine teksture i dobrog je ukusa. Sama vrsta se lako uzgaja u područjima sa velikim temperaturnim razlikama. Ali ona mora biti oprezna, s obzirom na to da je navikla na ekstremne temperature, lošu ishranu. To, međutim, nije garancija da će preživeti u nekim drugim hladnijim delovima sveta s obzirom na specifičnost klime i klime iz koje potiče.

Izvor:mojafarma.ba

KALI MASI kokoška crnog perja, crnog mesa i crnih jaja

Komentari

  • Od Ja
  • 2021-02-22 05:00:26

Prelepa...

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Dok evropske zemlje uveliko donose zakone kojima će se u potpunosti zabraniti kavezni uzgoj kokošaka nosilja, sprski farmeri ne znaju kakve im propise država priprema. U slučaju da i naša zemlja usvoji EU praksu, živinari će morati da pređu na druge sisteme ili će pak stavljati katance na farme.

Specifičan način gajenja piladi podrazumeva korišćenje različitih tinktura i lekovitih trava koje se koriste u ishrani i koje obezbeđuju mnogo ukusnije i prirodnije meso živine. Ovaj način gajenja koji se kod nas sprovodi je jedinstven u svetu.

Uzgoj pataka kod kuće ima brojne prednosti, jer se od ove ptice ne može dobiti samo meso, već i jaja, paperje i balega kao gnojivo.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета