ИЗВОР: Принт Сцреен

ИЗВОР: Принт Сцреен

Šećerna jabuka je plod koji potiče iz tropske Amerike i Zapadne Indije.

Annona pulpa je aromatična i slatka, može biti kremasto bela do svetlo žuta. Njegova tekstura i ukus podsećaju na krem. Tvrdo sjajno seme može biti braon ili crno. Njihov broj u proseku iznosi 20-30 komada po plodu. Danas postoje sorte Annona, koje gotovo nemaju semenke.

Gde raste

Ova kultura je drvo koje prirodno raste u tropima Južne Amerike i trenutno se gaji u mnogim regionima širom sveta, od Kine do Afrike. Bez gubitka kvaliteta voća, biljka može rasti u svim tropskim i suptropskim područjima, na različitim tipovima zemljišta, umjereno je otporna na sušu. Ova fleksibilnost mu omogućava da se oseća odlično na pet kontinenata. Annonu se najintenzivnije uzgaja u Indiji, gdje je više od desetak kultiviranih sorti odabrano od strane vrtlara.

Šećerna jabuka je popularno slatko voće u mnogim tropskim krajevima. Međutim, može se koristiti i kao prirodni pesticid. Kada se koristi šećerna jabuka, potrebno je pažljivo ukloniti semenje koje je obično u izobilju, jer su toksične kada se proguta. Ulje koje je dobijeno iz semena pokazalo se jednako učinkovito kao i konvencionalni pesticidi u eliminaciji raznih štetočina poljoprivrednih kultura. Može se koristiti za zaštitu biljaka kao što su paradajz, dinje, soja u uslovima staklene bašte. Pored toga, naknadni testovi su pokazali da toksična supstanca ostaje tako ne više od dva dana i potpuno je neaktivna nakon osam dana. Ova osobina takođe omogućava upotrebu praha za seme kao tretman za uši u nekim zemljama.

Šećerna jabuka (voće) - korisna svojstva
Sto grama zrelog voća sadrži 88.9-95.7 kalorija, što je veoma mnogo. Zbog ove energetske vriednosti, kao i visokog sadržaja drugih hranjivih stvari (po 100 grama gvožđe pulpe - 0, 28-1, 34 mg, fosfora 23, 6-55, 3 mg, kalcija - 19, 4-44, 7 mg), ovo voće se preporučuje osobama kojima je potrebna poboljšana ishrana. Pored toga, šećerna jabuka iz tropa bogata je vitaminima - karoten, tiamin, riboflavin, niacin i askorbinska kiselina (34, 7-42, 2 mg).

Kako je jesti

Pošto je meso veoma nežno i sočno, šećerna jabuka (voće, čija se slika može videti u ovom članku), možete jesti samo tako, ispljunuti seme koje je slučajno ušlo u vaša usta. U Maleziji se voće često trlja kroz sito, a zatim se koristi sok sa pulpom. Pored toga, u sladoled ili mleko se dodaje pire od šećerne jabuke, što rezultira veoma atraktivnim desertom. Meso plodova Annone nikada se ne tretira toplotom.

Lekovitost

U Indiji, u narodnoj medicini, smatra se da je efikasno nanjušiti sjeckane listove anone kako bi se prevazišla histerija i sinkopa. One se takođe primenjuju na čireve i rane, a decocija listova se uzima u slučaju dizenterije. 

Zeleni, nezreli plod šećerne jabuke je vrlo opor, i koristi se protiv dijareje u El Salvadoru. U Indiji se na tumore nanosi drobljeni, zrelo voće pomešano sa soli.

Kora i koreni biljke su veoma adstrigentni. Bujon annona kora se daje kao tonik, kao i lijek za dijareju. Koren, zbog svog jakog laksativnog efekta, primenjuje se kao radikalni tretman za dizenteriju i druge slične bolesti.

Lišće biljke takođe obezbeđuje odlično ulje, obogaćeno terpenima i seskviterpenima (uglavnom B-kariofilenom), koji se u parfimeriji nalazi u ograničenoj upotrebi, dajući miris drveno-začinjenog akcenta.

Izvor: srp.drinkpinkonline.com

 

Jackfruit-šećerna jabuka

Komentari

iv lasix side effects Accumulation of endogenous substances, such as bilirubin, displacing binding sites of plasma proteins

Active ingredient finasteride womens viagra PubMed 1341721

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Iako je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja inoviran još u prvom kvartalu 2019. godine, do danas nije započeta obuka poljoprivrednika za pravilan tretman (odložena zbog korone), bez koga ne bi mogli ni da kupuju pesticide, a kamoli da ih primenjuju, objavio je na svom sajtu Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

Iako su izmenama Zakona o sredstvima za zaštitu bilja od 1. januara ove godine predviđene obavezne obuke za sve poljoprivrednike koji koriste pesticide, one, prema saznanjima Agrosmarta, još nisu počele tako da ni zakonske odredbe praktično ne mogu da se primenjuju.

Treću godinu zaredom u Somboru se organizuje važna ekološka akcija prikupljanja ambalažnog pesticidnog otpada u organizaciji Poljoprivredne stručne službe Sombor (PSS) i grada Sombora.

Sa ciljem da se smanji upotreba hemijskih pesticida, članice EU su 10. februara usvojile nova pravila radi bržeg odobravanja bioloških sredstava za zaštitu bilja koja sadrže mikroorganizme.

Zahvaljujući odličnoj saradnji Uprave za zaštitu bilja i Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), kao i prethodnih godina i ove godine je sprečeno nekoliko tretiranja uljane repice u cvetu, tako da tretiranja nije ni bilo.

Od 1. januara 2022. godine svi poljoprivrednici koji koriste pesticide moraće da prođu obaveznu obuku, dok će sertifikat biti uslov da profesionalni korisnici mogu da nabavljaju sredstva za zaštitiu bilja u poljoprivrednim apotekama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета