Babino uvo (lat. Sarcoscypha coccinea)

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Sarcoscypha coccinea je jestiva gljiva, s tim da se jede samo njen šešir, koji prethodno treba skuvati.

Zovu je i „skarletnom peharastom gljivom” zbog specifičnog oblika njenog šešira, koji je između peharastog i tačkastog oblika. 

Drška ako je prisutna ona je zakržljala i ova gljiva je tankog tela. Pojavljuje se na mračnim mestima, mestima u senci. Uglavnom raste na trulim cepanicama tvrdog drveća, palim grančicama, a ponekad delovima drveća pojavljujući se na površini korenja kao kopnena gljiva.  Uglavnom je teška za varenje, ali se u nekim krajevima koristi u ishrani. 

 Pojavljuje se krajem zime, odnosno početkom proleća, pa se za nju kaže da je gljivarski vesnik po mnogima najlepšeg godišnjeg doba.

Jedna je od najranijih vrsta, može se naći odmah posle topljenja snega, pa sve do kraja aprila. 

Lekovita je i ima jako antikancerogeno dejstvo. Ali, s korišćenjem ove gljive ne treba preterivati. Dnevna doza je pet - šest crvenih peharčića.

Inače, pre pronalaska rumenila, njome su pripadnice lepšeg pola osvežavale lice.

Poznata je i pod nazivom Popovo uvo.

 

Izvor:fruskac.ne

 

Babino uvo (lat. Sarcoscypha coccinea)

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Osim što su toliko ukusne da u trenu mogu obogatiti baš svaki obrok, gljive je vrlo zdrava u hranjiva namirnica koja bi se svako toliko trebala naći na vašem tanjiru.

Postoje izvještaji koji kažu kako konzumacija jestivih gljiva iz roda puhara zaustavlja bolove i imaju brojna druga korisna svojstva na naš organizam. U nastavku govorimo o tikvastoj puhari.

Rudnjača je gljiva koja postoji u jestivom i otrovnom obliku. U nastavku teksta saznajte njihove osnovne karakteristike i kako ih možete razlikovati.

Velika puhara (lat. Langermannia Gigantea) je gljiva loptastog oblika koja se uglavnom sreće tokom leta i s jeseni. Naseljava umerene klimatske zone u svim delovima sveta i najčešće se može pronaći na otvorenim i poluotvorenim mestima poput bašta, na livadama, poljima, u okolini seoskih puteva i drugde gde je zemljište izdašno hranljivim materijama.

Opstanak gljiva u njihovim prirodnim staništima ugrožava nekontrolisana seča šuma, ali i nepoštovanje elementarnih odredbi Zakona koje se odnose na vreme i način berbe. Iako se sakupljanjem pečuraka može ostvariti dobra zarada, one su u Srbiji sve ugroženija vrsta, jer o ovom prirodnom blagu brinu samo malobrojna gljivarska udruženja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета