Савети за гајење шитаки печурака

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Лековита гљива шитаки традиционално се производи у природи на дрвеним облицима, најчешће храста. У Јапану се користи локална врста из породице букви коју зову ши, па отуда и назив ове гљиве.

Дрво се сече непосредно пре усејавања мицелијума, мада претходно може и да одлежи 15-30 дана. Обично је то у пролеће и јесен, када су најпогоднији услови за узгој. Летња инокулација се не препоручује, јер у стаблима има мање шећера, а и кора је сувља, па се лакше одваја од стабла. На тај начин олакшан је улазак патогена, а тамо где је дошло до потпуног одвајања неће се ни образовати плодна тела.

Постоји могућност да се стабла оборе у јесен и оставе да презиме на отвореном, а у пролеће, пре усвајања, да се исеку на облице око метар дужине. Најбољи резултати постижу се када им је пречник од 7 до 15 центиметара.

На тржиштима где је овакав начин производње заступљен, мицелијум се продаје у расутом стању, односно помешан са струготином или у облику компактних чепова. Пре постављања, у облицима се бургијом буше рупе. Ако је у питању мицелија у облику чепова, њихов промер треба да одговара пречнику рупа.

Размер између отвора у реду је 15, а између редова 2,5 центиметара. Буше се наизменично да би растојање између њих било једнако. Након постављања чепови се набијају чекићем и на крају залију топлим воском.

Струготина с мицелијумом се убацује у нешто веће отворе, у које се потом додатно утискује специјалном алатком. И након овог поступка неопходно је заливање топлим воском који штити од губитка влаге. Сматра се да су чепићи бољи, јер се лакше постављају и спорије отпуштају влагу, па у влажнијим регионима није ни потребно заливање воском.

Прорастање мицелије траје од 6 до 18 месеци, што зависи од врсте дрвета, величине облица, услова средине и квалитета мицелије.
На крају овог периода облице се преносе на место за плодоношење, које је хладније и влажније. Ова промена услова средине убрзава развој гљива. Установљено је такође да стрес, из неког разлога, добро утиче на повећање приноса, па произвођачи прибегавају ударању облица чекићем.
Највећи приноси добијају се током пролећа и јесени, када су најповољнији услови. На истом стаблу, шитаки ће рађати неколико година, док га потпуно не исцрпе, али су највећи приноси друге и треће. Након тога, дрво се може употребити за огрев.
Могућа је производња гљива на облицама у пластеницима.

Стабла за ову намену се претходно натопе водом да би се истиснуо угљен-диоксид и обезбедила потребна влага. На овај начин може се добити до 5 производних циклуса. Предност је у томе што гљиве приспевају у време када их нема довољно на тржишту, па је и цена знатно већа.

Izvor: agromedija.rs

Савети за гајење шитаки печурака

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Finski naučnici su došli do neverovatnog otkrića koje pokazuje da bi se zagađenje od poljoprivrede redukovalo za 80 odsto ukoliko bi ljudi u Evropi smanjili konzumaciju stočarskih proizvoda.

Dijeta koja potiče iz Velike Britanije, a postala je veoma popularna u Hollywoodu, naziva se još i M-Plan, a zahvaljujući njoj već su smršavile Kelly Osbourne i Katy Perry.

Susreti gljivara na Fruškoj gori, tradicionalna manifestacija, održaće se po 18. put, a druženje je zakazano za 24. oktobar 2021. godine s početkom u 11 časova.

Na području delovanja RC Vranje u voćnim zasadima gde nije sprovedena adekvatna hemijska zaštita registrovani su simptomi truleži plodova jabučastog voća (Monilinia fructigena).

Gljive bi u budućnosti mogle da nađu mnogo širu primenu od one koju danas poznajemo. U nastavku pročitajte za šta se one sve mogu koristiti i pri tome čuvati životnu sredinu.

Navikli smo da slušamo o namirnicama koje su zamena za pravo meso, med, pa i mleko koje se može dobiti iz soje. Sada se govori o jednom novom načinu koji podrazumeva korišćenje gljiva u proizvodnji mlečnih proizvoda.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета