Kako postupati sa ženskim priplodnim grlima

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Prvo nastupa polna zrelost, a sposobnost za priplod usledi kasnije, kada životinja dostigne određeni stepen telesnog razvitka.

 Ishrana i držanje životinja u predpubertetskom periodu su od važnosti za njihovu reprodukcionu sposobnost. Kod ženske teladi predpubertetski period počinje u starosti od oko 4 meseca i traje do starosti od 7-8 meseci, kada nastupa polna zrelost. U tom periodu ishrana teladi mora sadržati dovoljne količine belančevina, vitamina i minerala, kako bi telesni razvitak tekao normalno, a polni organi se pravilno razvili. U tom periodu potrebno je da se životinje dovoljno kreću.

 Pubertet nastupa u starosti od oko 8 meseci i nakon puberteta treba obezbediti dovoljno kretanje i adekvatnu ishranu životinja.

- U starosti od oko 16 meseci vrši se ginekološki pregled junica. Za priplod se ostavljaju samo one junice koje su do te starosti postigle željeni telesni uzrast (oko 400-420 kg težine), a imaju dobro razvijene genitalne organe, a naročito jajnici moraju biti pravilno razvijeni.

Junice koje su zaostale u telesnom razvitku ili nemaju normalno razvijene polne organe isključuju se iz priploda i stavljaju u tov.

Junice koje do dobi 18 meseci nisu koncipirale ponovno se ginekološki pregledaju te na osnovu nalaza isključuju iz priploda ili se preduzimaju odgovarajuće mere u svrhu aktiviranja i normalizacije polne cikličnosti i postizanja oplodnje.

- Kod junica može se primeniti indukcija i sinhronizacija estrusa hormonalnim preparatima.

Kako postupati sa ženskim priplodnim grlima

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета