Припрема јуница и крава за млечну производњу

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

На приближно два месеца пред тељење крава и јунице треба припремати за млечну производњу. У то време краве треба да буду засушене, да престану да луче млеко. Краве је некада доста тешко засушити, па се оне музу и до пред само ново тељење.

То је нужно избећи па ако је потребно, извести и насилно засушење, што се постиже наглим смањивањем исхране, престанком давања сочне кабасте хране и смањивањем количине концентрата. У тежим случајевима смањује се количина воде за напајање. После оваквог поступка краве ће давати много мање млека, па их за неколико дана треба потпуно засушити.

Познато је да се у последња два месеца бременитости плод у крави врло брзо развија. Поред тога крава треба да прикупи резервне материје за будућу млечну производњу. Уколико су у питању јунице и младе краве, мора се рачунати и на њихов додатни пораст. С обзиром на све ово неопходно је у време припрема крава за млечну производњу обратити велику пажњу на њихову исхрану.

Како треба да изгледа исхрана јуница и крава у то време?

У овом периоду животиње морају добивати квалитетну храну. У противном, ако се даје плеснива, покварена или запрљана храна може доћи до поремећаја у организму за варење, чак и до побачаја. То се негативно одражава на будућу млечну производњу. У летњем периоду основна храна је зелена маса, а у зимском сено, уз смањене количине силаже. Концентрат се даје у количинама неопходним да се постигне добра кондиција животиње, а и у зависности од очекиване млечности. По правилу, краве у периоду засушивања у доба припреме треба да добијају хране колико и краве које дају око 10кг млека. Ако су у питању јако млечне краве, та количина хране се повећава.

Треба увек имати на уму следеће: храна која се даје кравама у периоду када се не музу доцније ће се обилно исплатити. Стога не треба штедети на исхрани животиња у припреми за млечну производњу. С њима треба поступити благо, без вике, гурања и ударања.

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Припрема јуница и крава за млечну производњу

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koncentrati su hraniva sa visokim sadržajem energije i proteina, kao i niskim sadržajem vlakana (celuloze). Energija je obično zastupljena u obliku skroba, šećera i drugih, lako dostupnih ugljenih hidrata, masti i ulja.

Cink je neophodan za normalnu sintezu proteina i za metabolizam.

Исхрана крава музара у зимском периоду треба да се заснива на коришћењу сувих и сочних кабастих хранива. Неодговарајућа исхрана, нарочито када су у питању високо млечна грла, може довести до тога да производња буде мања него код екстензивних раса. Такође, може се нарушити њихово здравље.

Осим што је здрав за људе, црни лук може бити и допунска храна за говеда. Ево зашто ово поврће, у одређеним количинама, може бити одлична храна за краве.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета