Савети за сточаре - крмна смеша за бољи квалитет меса

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сточари из шумадијског краја у прелазном периоду из зиме у пролеће треба да обрате пажњу на исхрану својих грла у шталама, у периоду када још нема вегетације на пољима, а зимске хране је мало остало.

У овом делу Србије највише се гаји домаће шарено говече и грла сименталске расе, док је раса холштајн, која је карактеристична за Војводину, веома мало заступљена. Говеда могу да буду у затвореном или на отвореном простору. Свакако, активност значи и већи развој мишићне масе, али то мало утиче на квалитет меса. За то је пак одговорна комплетна исхрана говеда.

Што је комплетнији оброк, то је квалитет меса бољи. Пошто је углавном заступљен екстензивни тов, људи код нас још увек немају навику да користе потпуне крмне смеше и углавном у том концентрованом делу оброка, поред сена и силаже, преовлађују житарице, попут кукуруза, пшенице, јечма и овса. А управо су житарице извори масти, због чега је квалитет меса лошији.


Бољи квалитет меса дају потпуне крмне смеше. Свака животиња велики део свог оброка користи на одржавање својих животних потреба, попут терморегулације, дисања, кретања. Сваки дан продужетка това је практично трошак за сточаре, односно спада у тај део у коме животиња одржава свој живот. У последње време кланице плаћају месо по њиховом радману, односно проценту меса на самој линији клања. Што је квалитетнија и комплетнија исхрана, то је бољи квалитет меса, а и сама цена меса ће бити реалнија.

Исплативије је за сточаре да користе потпуне крмне смеше и да тов скрате што је могуће више да би им трошкови били мањи, а да поред тога и квалитет меса буде бољи.

Говече ће свакако у одређеном тренутку постићи килажу коју они захтевају, али то ће доста дуже трајати него кад се гаје готовим крмним смешама, а и сам квалитет меса ће бити лошији.

 Izvor:agromedija.rs

 

Савети за сточаре - крмна смеша за бољи квалитет меса

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov je počelo 1. februara i trajaće sve do 31. jula 2022. godine.

Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета