Сервис период као услов здравља код крава

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

За правилан развој крава треба поштовати сервис период који се дефинише као временски интервал између тељења и успостављања следеће успешне концепције, то јест период од тељења до осемењавања које резултира тељењем, после нормалног трајања гравидности.

Како је трајање стеоности биолошка константа (9 месеци), то трајање сервис периода одређује трајање једног међутелидбеног интервала. Ако се жели постићи максимална репродуктивна ефикасност краве (једно тељење за годину дана), онда сервис период не сме бити дужи од три месеца. Због тога је веома важно да се контролише трајање сервис периода чиме се утиче на трајање укупног међутелидбеног интервала и последично на ниво и ефикасност годишње продукције млека и телади. Период од тељења до успешне концепције (сервис период) се може поделити на два основна интервала:

1.Постпартум интервал (после порођајни)
2.Интервал од првог еструса постпартум до фертилног еструса
3.Постпартум интервал је период од тељења до успостављања првог еструса. Назива се још и ациклични период, јер тада крава не овулира и не манифестује знаке еструса.

На трајање постпартум ацикличног периода утичу бројни фактори:

старост,
телесна маса,
телесна кондиција и здравствено стање краве, као и
ниво млечности,
исхрана,
фреквенција сисања,
сезона године и
ефекат бика.
Већина нормалних крава (које нису оболеле или нису имале компликација у току и после тељења) успоставља прву цикличну оваријалну активност то јест овулира, унутар прве 3 до 4 недеље после тељења. Код крава Сименталске расе, просечно трајање интервала између тељења и првог еструса износи 15,5 дана.

Значајно је истаћи да прва овулација постпартум, код већине крава, пролази без испољених спољашњих знакова еструса, тзв. тихи еструс. Ако се први еструс јави у нормалном периоду постпартум, он се НЕ користи за осемењавање. Пре свега зато што није завршена инволуција утеруса. Међутим, веома је важно да крава успостави први еструс и да он буде евидентиран, јер је то добар индикатор здравља и способности животиње да успешно започне еструсну цикличност и нови репродуктивни циклус после осемењавања.

Аутор-Дипл.инг. Горан Златковић-agroinfo.net

Сервис период као услов здравља код крава

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета