Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Svakodnevna proizvodnja mleka treba da bude približno istovetna tako će se omogućiti svakodnevna isporuka približno iste količine mleka, što za rezultat ima ujednačeno priticanje dohotka,

Da bi se ovo postiglo potrebno je iskoristiti sve momente koji su važni za ujednačeno dobijanje mleka posle teljenja, izvesno vreme, raste količina izlučenog mleka i dostiže maksimum oko 4 do 6 nedelja po porođaju. Zatim se mlečnost održava izvesno vreme na istom nivou, a posle dva - tri meseca, odnosno 4 do 6 meseci posle teljenja, postepeno počinje da opada. Dva meseca pre novog teljenja krava se zasušuje. Normalno je da se krave muzu oko 10 meseci.  Zbog izvesnih smetnji u ponovnom oplođavanju, obično se ovaj period produžava za mesec - dva. Na taj način bi svaka krava trebala da se ponovo oteli u razmaku od 12 do 14 meseci. Za ujednačeno dobijanje mleka važan je i uzrast krava. Prvotelke uvek imaju manje mleka za oko 20, pa i više procenata u odnosu na količinu mleka koju će davati kada budu u punoj snazi, u 3 - 5 laktaciji.

Krava može da se oplođava u svako godišnje doba, jer se polni žar pravilno javlja svakih 21 dan. Prema broju krava treba rasporediti teljenje, tako da se one u približno podjednakim razmacima tele, sledstveno tome i zasušuju

Sada ostaje da rasporedimo pravilno i teljenja mladih krava, prvotelki, tako da se i one uklope u ravnomernu proizvodnju mleka.

Na ovaj način će se ravnomerno dobijati i telad. Ako se telad ne drže na gazdinstvu, izuzimajući broj koji je potreban za obnovu zapata, biće malo teškoća s njihovom prodajom.

 Savremeno mlekarstvo nalaže da ishrana krava muzara u toku godine bude ujednačena po količini i kvalitetu. 

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Ujednačeno dobijanje mleka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета